رژیم دیتاکس راهی برای سم‌زدایی بدن

  Add a header to begin generating the table of contents
  رژیم دیتاکس

  رژیم دیتاکس (Detox Diet) یک نوع رژیم درمانی است که در بین برخی افراد، محبوب است. این نوع رژیم، مدعی است که بدن شما را پاک‌سازی می‌کند؛ یعنی سموم را از بدن شما خارج می‌کند. البته این ادعا تابه‌حال ثابت نشده است. رژیم دتاکس معمولا به شما پیشنهاد می‌دهد که از انواع آب‌میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید تا در عین کاهش وزن، بدن خود را از سموم پاک کنید، اما این ادعا چقدر درست است؟

  با ما باشید تا در ادامه، اطلاعات مفیدی را در مورد رژیم دتاکس در اختیار شما قرار دهیم.

  رژیم دیتاکس یا سم‌زدایی چیست؟

  رژیم دیتاکس یا سم‌زدایی چیست؟

  رژیم سم‌ زدایی یا دیتاکس یک نوع رژیم غذایی است که می‌تواند بدن شما را پاک‌سازی کند و باعث شود تا وزن خود را کاهش دهید. اصول این رژیم، بر پایه استفاده از آب‌میوه‌های طبیعی و آب سبزیجات است. اما جالب این‎جاست که هیچ‌چیزی بهتر از خود بدن نمی‌تواند کار سم‌ زدایی را انجام دهد.

  کلیه‌ها، کبد و سیستم ایمنی ما، به‌طورکلی مسئول جدا کردن سموم و خارج کردن آن‌ها از بدن هستند و اجازه نمی‌دهند شما زودبه‌زود بیمار شوید. بدن به‌صورت تمام‌وقت کار می‌کند تا مانند یک سم‌زدای طبیعی، سموم را از مواد مفید جدا کند و در اختیار سلول‌های شما قرار دهد.

  البته، مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه و طبیعی در رژیم غذایی هم به بدن کمک می‌کند تا کار سم‌زدایی را بهتر و کارآمدتر انجام دهد. این خوراکی‌ها با تامین آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های مختلف، بدن را سالم‌تر نگه می‌دارند.

  مقایسه رژیم غذایی دیتاکس با رژیم‌های دیگر

  آیا رژیم دیتاکس همان رژیم فستینگ است؟

  نوعی از رژیم غذایی که طرفداران بسیاری هم پیدا کرده، رژیم روزه‌داری یا همان فستینگ است. در این نوع رژیم، فرد برای مدت طولانی به‌جز آب، چای و قهوه بدون شکر، نباید چیزی بخورد. این نوع رژیم، برای طولانی‌مدت می‌تواند خطرناک باشد، به‌ویژه برای افراد سالمند و افرادی که به بیماری‌هایی مانند دیابت مبتلا هستند.

  مزایا و معایب رژیم دیتاکس

  رژیم دتاکس را هم می‌توان از انواع رژیم فستینگ در نظر گرفت، چون در آن هم، فرد نباید به‌جز آب‌ میوه و سبزیجات، چیز دیگری مصرف کند. اگر این رژیم را برای مدت طولانی انتخاب کنید، ممکن است با عوارضی که در بالا بیان کردیم، مواجه شوید.

  مزایا و معایب رژیم دیتاکس 

  ممکن است انتخاب رژیم دتاکس بتواند وزن شما را به‌طور موقت کاهش دهد، اما استفاده طولانی‌مدت از میوه‌ها و سبزیجات به‌جای مواد غذایی دیگر، شما را با کمبود مواد مغذی مواجه می‌کند و باعث بروز مشکلاتی در سلامتی‌تان می‌شود. بدن، علاوه‌بر میوه‌ها و سبزیجات، به یک رژیم متعادل شامل پروتئین بدون چربی و چربی‌های سالم هم نیاز دارد. اگر این رژیم را به مدت طولانی ادامه دهید، باعث کاهش عضلات و از دست دادن مواد مغذی بدن می‌شود. در ادامه به مزایا و معایب این رژیم لاغری می‌پردازیم:

  معایب رژیم غذایی دیتاکس

  از معایب رژیم غذایی دتاکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  رژیم لاغری دیتاکس

  از دست دادن عضلات

  وقتی از یک رژیم روزه‌داری پیروی می‌کنید که تنها شامل میوه‌ها و سبزیجات است، پروتئین مورد نیاز برای عضله‌سازی تامین نشده و این موضوع باعث می‌شود تا عضلات شما بدفرم و بدشکل شوند، چون بدن برای ساخت عضله‌ به پروتئین نیاز دارد.

  افزایش قند خون

  وقتی از آب‌میوه‌ها استفاده می‌کنید، قند بیشتری وارد بدن شما می‌شود. پالپ میوه‌ها باعث کاهش قند میوه می‌شود و وقتی آب‌ میوه را می‌گیرید، پالپ­‌ها را از بین می‌برید. بنابراین، در طول پیروی از رژیم سم‌ زدایی، ممکن است قند خون شما افزایش پیدا کند. این موضوع، به‌ویژه برای افراد دیابتی، می‌تواند خطرناک باشد.

  رژیم سم زدایی بدن و لاغری

  تقویت سیستم ایمنی

  میوه‌ها و سبزیجات، غنی از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و به همین دلیل می‌توانند باعث تقویت سیستم ایمنی شما شوند. اگر از رژیم درمانی برای کاهش وزن استفاده می‌کنید، رژیم پاک‌سازی بدن می‌تواند به شما در کاهش وزن و تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

  مصرف آسان

  مصرف آب میوه‌ها و سبزیجات، به‌ویژه در فصول سرد و زمانی که سرما خورده‌اید، بسیار راحت‌تر از خوردن غذاهای سنگین است. خوردن و هضم این مواد غذایی راحت‌تر است و شما می‌توانید از آن‌ها برای رساندن ویتامین‌ها به بدن، گرفتن انرژی، تقویت بدن و… استفاده کنید.

  آیا رژیم سم‌زدایی دیتاکس برای من مناسب است؟

  اگر هدف شما کاهش وزن است، رژیم دیتاکس می‌تواند به عنوان یک رژیم پاکسازی بدن به شما کمک کند. اما بعد از این‌که رژیم خود را ترک کنید، احتمالا بازگشت وزن خواهید داشت. پس بهتر است برای بعد از رسیدن به وزن مطلوب خود نیز، برنامه غذایی مناسبی داشته باشید.

  بهترین نوع رژیم سم‌ زدایی، رژیمی است که مصرف غذاهای فرآوری شده، پرچرب و شیرین را کاهش دهد و آن‌ها را با غذاهایی مانند میوه‌ها و سبزیجات جایگزین کند.

  اصول پزشکی بیان می‌کنند که برای داشتن یک وزن متعادل بهتر است ورزش کنید و در کنار آن رژیم بگیرید. یک  رژیم غذایی اصولی و علمی، رژیمی است که طبق نیاز، سن، وزن، جنسیت و شرایط سلامتی و عادت‌های افراد، توسط متخصص تغذیه تعیین شود و در عین‌حال، فرد باید بتواند به آن متعهد باشد. بنابراین، ممکن است رژیم سم‌ زدایی برای یک فرد توصیه شود، اما برای فرد دیگر مناسب نباشد.

  رژیم غذایی دیتاکس

  کلام آخر

  بهترین رژیم غذایی، استفاده از مواد غذایی غنی، سالم، بدون چربی‌های مضر و شیرینی‌های افزودنی است. شما باید وعده‌های غذایی خود را کامل مصرف کنید، اما در خوردن غذا زیاده‌روی نکنید. اگر تمایل به پیروی از رژیم دیتاکس دارید، باید از متخصصان تغذیه کمک بگیرید و بعد از کاهش وزن هم به برنامه غذایی خود توجه داشته باشید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید از داشتن یک سبک غذایی سالم نهایت لذت را ببرید.

  برای پیروی از یک رژیم غذایی اساندارد و علمی، می‌توانید از مشاوره متخصصین تغذیه و بسته غذاهای رژیمی خورشاد بهره‌مند شوید. این روش کاهش وزن و شروع یک سبک زندگی سالم، با بیش از چهل سال سابقه در کشور‌های پیشرفته، به عنوان بهترین راه برای کاهش و تثبیت وزن، تایید شده‌است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله رژیم بشقاب من مراجعه کنید.

  آیا رژیم‌های کوتاه‌مدت مانند دیتاکس برای بدن مضر است؟

  این نوع رژیم در کوتاه‌مدت ضرر چندانی ندارد، اما اگر طولانی‌مدت از آن پیروی کنید، می‌تواند باعث از دست دادن عضلات و کمبود مواد مغذی بدن شود.

  رژیم سم‌ زدایی و پاک‌سازی بدن در چند روز اثرگذار است؟

  رعایت این رژیم در 2 یا 3 روز می‌تواند وزن بدن شما را کاهش دهد، اما اگر بیشتر طول بکشد، ممکن است باعث عوارضی مانند از دست دادن عضلات و کاهش مواد مغذی بدن شود.

  آیا می‌توان با رژیم سم‌زدایی وزن کم کرد؟

  بله. هم آقایان و هم خانم‌های بالای 30 سال می‌توانند با این رژیم، وزن کم کنند. 

   آیا رژیم سم‌زدایی باعث یبوست می‌شود؟

  رژیمی که بر پایه خوردن آب میوه و سبزیجات استوار است، قند زیادی را وارد بدن می‌کند و باعث یبوست می‌شود.

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان