رژیم روزه‌داری (Fasting)

  Add a header to begin generating the table of contents

  روزه‌داری از زمان‌های قدیم شایع بوده و به دلایل مذهبی انجام میشده‌است. ولی در سالهای اخیر روزه‌داری با هدف کاهش وزن هم مورد توجه قرار گرفته است. در اینترنت انواع رژیم‌های روزه‌داری پیدا می‌شوند و ادعا می‌کنند که مزایای زیادی از جمله خارج کردن سموم از بدن و کاهش وزن شدید در مدت کوتاه دارند.

  در حقیقت رژیم روزه داری که به معنای نخوردن و خوردن در فواصل زمانی مشخص و به مقدار خیلی کم است، در کوتاه مدت موثر خواهد بود. ولی در مدت طولانی مضرات آن برای بدن از مزایای آن بیشتر است.

  رژیم روزه‌داری
  رژیم روزه‌داری

  انواع رژیم‌های روزه‌داری با هم متفاوت است. در اکثر آنها فرد برای مدت طولانی به جز آب، چای و قهوه بدون شکر و شیرنباید چیزی بخورد. در برخی رژیم‌ها، نوشیدن آب میوه، نوشیدنی‌های ملین و حتی برخی غذاهای جامد در مقدار بسیار کم هم مجاز است. رژیم روزه‌داری تا دو روز پیاپی برای اکثر بزرگسالان سالم، بدون زیان است. ولی برای سالمندان، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و کودکان، حتی ۲ روز هم می‌تواند آسیب رسان باشد.

  برنامه رژیم روزه‌داری
  برنامه رژیم روزه‌داری

  خطر واقعی برای رژیم‌های روزه داری بین ۳ روز تا 1 ماه است. زمانی که شما کالری دریافتی را به طور محسوس کاهش می‌دهید کاهش وزن خواهید داشت. ولی به دنبال آن مشکلات زیادی نیز برای سلامتی شما ایجاد می‌شود مثلا از دست دادن بافت عضلانی. زمانی که شما وارد روزه داری می‌شوید بدن شما وارد فاز ذخیره سازی می‌شود و سرعت سوخت و ساز کاهش می‌یابد. در شروع رژیم‌های بسیار محدود، کاهش وزن اولیه معمولا به دلیل از دست دادن آب بدن است و نه چربی. به دلیل أنکه در مدت روزه‌داری، متابولیسم پایین میاید، زمانی که شما مجددا به رژیم عادی برمی‌گردید وزنتان دوباره اضافه می‌شود که این غالبا به شکل چربی خواهد بود.

  برنامه رژیم غذایی روزه‌داری
  برنامه رژیم غذایی روزه‌داری

  از عوارض جانبی روزه داری می‌توان به سرگیجه، سردرد، افت قند خون، درد عضلانی، ضعف و خستگی اشاره کرد. روزه داری طولانی مدت ممکن است منجر به کم خونی، ضعف سیستم ایمنی، مشکلات کلیه کبد و بی‌نظمی ضربان قلب، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، تحلیل عضلانی و اسهال شود.

  بسته غذاهای رژیمی خورشاد

  اپلیکیشن رژیم خورشاد برای iOS ‌و اندروید

  پایش رشد کودکان

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان