پرسش های متداول

مشاورین تغذیه خورشاد، در یک دهه گذشته به بیش از ۱۵ هزار مشترک بسته غذای رژیمی، خدمات مشاوره داده‌اند. مشترکین بطور هفتگی با مشاور خود تماس دارند و از راهنمایی‌های آنها استفاده می‌کنند و پرسش‌های خود را می‌پرسند و درباره چالش‌های سبک زندگی خود با مشاورین همفکری می‌کنند. در این صفحه پرسش‌هایی که متداول‌تر هستند را گردآوری کرده‌ایم. این پرسش‌ها عموما در دو گروه اصلی قابل تفکیک هستند:

تغذیه: آگاهی بیشتر درباره خوراکی‌ها، تغذیه و تاثیر آنها در بلند مدت در تندرستی

سبک زندگی: انتخاب‌های ما، کارهای روزمره، رفتار و طرز تفکر ما درباره غذاها، خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها و ارتباط عوامل روحی و روانی در تغذیه و متابولیسم ما

آیا در مدت رژیم می توانم به رستوران یا فست فود بروم؟

ترجیحا در ۲ تا ۳ هفته ابتدایی رژیم کامل مطابق با برنامه پیش بروید و وعده خارج از رژیم مصرف نکنید به چند علت:

 • نتیجه رژیم را بر کاهش وزنتان ببینید و برای حفظ زحماتتان حجم و نوع غذای مصرفی در رستوران را بیشتر کنترل کنید.
 • حجم معده شما بعد از گذشت این زمان کوچک شده و این امر به کنترل مقدار غذای شما کمک می کند.
 • به خوردن غذای رژیمی و کم چرب عادت میکنید و خوردن غذای خیلی چرب برایتان قابل تحمل نیست.
 • بعد از این مدت به دلایل بالا برای خوردن غذاهای رستورانی آمادگی بیشتری خواهید داشت.
اگر در طول رژیم آن را شكسته و شیرینی و هله هوله خوردم چه كار كنم؟

در صورت بروز این اتفاق خود را سرزنش نکنید، بلکه سعی کنید با جایگزینی و کم کردن میان وعده ها یا کاهش حجم وعده ها تا پایان روز کالری زیادی را جبران کنید. یکی از اشتباهاتی که افراد می کنند این است که با یک ناپرهیزی فکر می کنند آن روز را از دست داده اند پس بقیه روز به خوردن خارج از برنامه ادامه می دهند. باید سعی کنید با افزودن فعالیت بدنی و یا با کم کردن از مابقی غذای آن روز اشتباه هر روز را در همان روز جبران کنید.

آیا خوابیدن زیاد مانع از كاهش وزن می شود و اصولاً چند ساعت خوابیدن در شبانه روز كافیست ؟

خواب مناسب و کافی در شبانه روز 7 تا 8 است. خواب بیشتر از میزان نرمال از طرق مختلف باعث اختلال در روند کاهش وزن و در مواردی افزایش وزن می‌شود.

 • بی نظمی خواب و خواب زیاد باعث افزابش ترشح هورمون اشتها می‌شود.
 • افزایش زمان خواب، سطح فعالیت کاهش می‌یابد و متابولیسم کاهش می‌یابد.
 • معمولا خواب زیاد باعث بی‌نظمی وعده‌ها می‌شود و از این طریق بر متابولیسم تاثیر منفی می‌گذارد.
 • در صورتی که ساعت خواب نیز مختل و همراه با شب بیداری باشد، ریزه‌خواری باعث افزایش وزن می‌شود.
خورشاد در ماه رمضان چه برنامه ای دارد؟

ادامه برنامه غذایی خورشاد در ماه رمضان برای مشترکین امکان‌پذیر است. فقط کافی است شما زمان‌بندی دریافت وعده‌ها را تغییر دهید. .در زمان سحر وعده ناهار و در زمان افطار وعده صبحانه را میل کنید. شام هم با 1 ساعت فاصله از افطار صرف شود. میان وعده‌ها و میوه‌ها را در فاصله افطار تا سحر در حد ممکن بگنجانید. سعی کنید از میوه هایی که به کاهش تشنگی شما در طول روز کمک می‌کند در زمان سحر کمک بگیرید.

من چاقی موضعی در ناحیه شكم و باسن دارم آیا رژیم غذایی می تواند مشكل من را حل كند ؟

در نتیجه رژیم کاهش وزن با کم شدن در صد چربی بدن از چربی همه قسمت‌ها به یک میزان کم می‌شود و کنترل کاهش چربی یک اندام به صورت موضعی به وسیله رژیم غیرممکن است. تنها راه کمک به کاهش وزن موضعی اضافه کردن ورزش متمرکز بر موضع در کنار رژیم است.

كاهش وزن بر روی سینه های بزرگ چه تاثیری دارد؟

کاهش وزن باعث کاهش درصد چربی موجود در بدن میشود. در نتیجه هر ارگانی که تجمع چربی در آ ن وجود دارد با کاهش وزن کوچک می شود ولی مقدار این کاهش سایز توسط هیچ رژیم غذایی قابل تنظیم نیست.

اگر سینه ها ناخواسته در جریان كاهش وزن كوچك شوند آیا راهی برای برگرداندن آن ها به وضعیت قبل وجود دارد ؟

كاهش وزن غیر اصولی و سریع خود عاملی برای كوچك شدن سینه شماست. در طول رژیم خود مصرف آّب زیاد، سبزیجات و فعالیت مناسب را فراموش نكنید. در صورت بروز این مشكل تمرینات بدنسازی به شما كمك می كند.

آیا با رعایت رژیم غذایی می توانم قسمت خاصی از بدن را بیشتر لاغر كنم ؟

در نتیجه رژیم کاهش وزن با کم شدن در صد چربی بدن از چربی همه قسمت‌ها به یک میزان کم می‌شود و کنترل کاهش چربی یک اندام به صورت موضعی به وسیله رژیم غیرممکن است. تنها راه کمک به کاهش وزن موضعی اضافه کردن ورزش متمرکز بر موضع در کنار رژیم است.

آیا ممكن است در دوران رژیم دچار شل شدن و چروك پوست صورت شویم ؟

بسیاری از رژیم های غیر اصولی و تجاری رایج به دلیل عدم تامین آب و سایر مواد مغذی شادابی پوست را تحت تاثیر قرار داده، آب بدن را كاهش و سبب شل شدن پوست می شود. اما یك رژیم مناسب با تامین كلیه مواد مغذی مورد نیاز بدن و توصیه های لازم از بروز این مشكل جلوگیری می كند. اگر آب لازم را مصرف كنید و واحدهای میوه، لبنیات و سبزیجات موجود در رژیم را مصرف كنید مشكلی پیدا نمی كنید.

اما من نگران چروك شدن پوست صورتم هستم، آیا توصیه ای برای رفع نگرانی من دارید ؟

یك برنامه غذایی اصولی موجب چروك شدن صورت شما نمی شود. با رعایت توصیه های زیر می توانید از این مساله پیشگیری كنید.

 • سعی كنید در طول ماه بیش از ۲ تا ۴ كیلوگرم كاهش وزن نداشته باشید.
 • در طول روز حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.
 • مصرف میوه و سبزی را فراموش نكنید.
 • به همراه وعده های ناهار و شام سالاد مصرف كنید.
 • مصرف یك عدد مولتی ویتامین در صورت تجویز توسط مشاورتان فراموش نشود.
آیا برنامه كاهش وزن خورشاد تضمینی است؟

تضمین خورشاد برای شما رسیدن به سلامتی، کاهش فشار خون، چربی خون و قند خون به مرور زمان و در طی برنامه است. قطعا هدف کاهش وزن نیز در کنار این اهداف محقق خواهد شد ولی به دلیل تفاوت بدن افراد و متابولیسم های مختلف هیچ رژیمی برای ۱۰۰٪ افراد جامعه نتیجه یکسان نخواهد داشت. در خورشاد بیش از ۸۰٪ افراد به نتیجه مورد نظر خود برای کاهش وزن در کنار بهبود وضعیت سلامت خود میرسند.

خانم های شیرده چه زمانی می توانند رژیم كاهش وزن داشته باشند؟

با توجه به اینکه شیر مادر تنها منبع غذایی نوزاد تا ۶ ماهگی است، کاهش وزن در ۶ ماه اول به خانم های شیرده توصیه نمیشود. خصوصا اگر این رژیم به صورت غیر اصولی و با محدودیت شدید همراه باشد باعث ایجاد کتون بادی در شیر شده و آسیب مغری نوزاد را به همراه خواهد داشت. از ۶ ماه دوم و با شروع غذای کمکی امکان دریافت رژیم کاهش وزن با محاسبه دقیق میزان پروتئین و کالری مورد نیاز تولید شیر وجود دارد.

آیا بر اثر ورزش نكردن واقعاً عضلات ما به چربی تبدیل می شوند؟

خیر ورزش نکردن عضلات شما را به چربی تبدیل نمی کند ولی با گذر زمان و افزایش سن در صورت کم تحرکی عضلات بدن تحلیل می روند. تنها راهکار جلوگیری از این تحلیل اضافه کردن فعالیت ورزشی در مقدار کم برای حفظ عضلات و در سطوح بیشتر برای ساختن عضلات جدید و افزایش متابولیسم بدن است. زمانی که شما کم تحرک هستید حتی در صورت اضافه نشدن وزن و ثابت ماندن میزان چربی بدن به دلیل تحلیل عضلانی که در بالا به آن اشاره شد نسبت چربی به عضله شما افزایش می یابد و این تصور اشتباه ایجاد می شود که عضله به چربی تبدیل شده.

آیا تمیز كردن خانه می تواند باعث تناسب اندام شود؟

بی تحركی یكی از عوامل ایجاد چاقی است. پس فعالیت روزمره كه یكی از آن ها انجام کارهای منزل است می تواند در كاهش وزن مفید می باشد. اما توجه به این نکته ضروری است مه این نوع فعالیت نمیتواند جایگزین ورزش شود. یعنی باید زمان خاصی را به قصد ورزش تعیین كنید، بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه با شرایط مناسب و لباس مناسب فعالیت كنید تا ضربان قلب شما افزایش یابد. در کنار آن سعی كنید در منزل فعال بوده مثلاً به جای اینكه از كسی در خواست وسیله ای كنید خود برخاسته و آن را بردارید. اگر دیدید خیلی بی تحرك گوشه ای نشسته اید قدم بزنید و كارهای خانه را انجام دهید.

آیا غذا خوردن بعد از ساعت ۹ شب موجب چاقی می شود ؟

این زمان غذا خوردن نیست كه باعث چاقی شما می شود، هر چند تنظیم ساعات غذاخوردن در روند كاهش وزن به شما كمك می كند. تنها اصل مهم در بروز چاقی عدم تعادل بین كالری دریافتی و مصرفی است. یعنی زمانی که کالری دریافتی شما از آنچه در طول روز در بدن شما می سوزاند بیشتر باشد. با این وجود بهتر است با توجه به زمان خواب خود آخرین وعده خود را به نحوی تنظیم کنید که با خواب شما حداقل ۲ ساعت فاصله داشته باشد تا بدن زمان کافی برای هضم آخرین وعده خود داشته باشد.

در محل كار یا میهمانی هایی كه شركت می كنم وقتی خوراكی تعارف می كنند نمی توانم به آن نه بگویم. چه باید بكنم ؟

در وهله اول شما باید برای سلامت خود ارزش قائل شوید و به خاطر آن نه گفتن را تمرین کنید. دوستان و آشنایان بخش کوچکی از زندگی شما هستند ولی سلامتی یا بیماری همراه همیشگی شما. راهکار دیگر اینکه می توانید میوه روز خود را برای مهمانی نگهدارید تا شما رو مشغول کند و نخوردن شما جلب توجه نکند. در قدم آخر اگر شیرینی یا تنقلات پرکالری به شما تعارف شد می توانید بردارید و در گوشه بشقاب بگذارید.

من برای اینكه اصراف نشود وقتی ته بشقابم غذا می ماند حتی اگر سیر شده باشم آن را می خورم، نمی توانم این عادت بدم را ترك كنم چكار كتم ؟

آیا تندرستی شما از دیگر چیز ها مهمتر نیست؟ پس آنچه سلامت شما راه به مخاطره میاندازد را اصلاح كنید. شما چه در رژیم کاهش وزن باشید و چه حفظ وزن، خوردن غذا به نیت تمام شدن برنامه شما را مختل خواهد کرد. برای جلوگیری از اصراف اگر در منزل غذا میل می کنید با توجه به سهیمه روزانه خود در بشقاب کوچک میزان سهمیه خود را جدا کنید و بعد میل کنید. در رستوران هم مثلا از یک پرس برنج در یک بشقاب جدا به میزان مجاز خود بکشید تا بقیه غذا را دست زده نکنید.

در خورشاد داروهای لاغری هم تجویز می شود؟

خیر به طور کلی تمرکز خورشاد بیشتر بر اصلاح سبک زندگی و عادات غذایی است. اکثر داروهای لاغری موجود در بازار دارای ترکیباتی هستند که برای بدن مضر هستند و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. وزن کاهش یافته با این داروها بلافاصله بعد از قطع دارو بر میگردد. در مورد داروهای گیاهی استفاده از این داروها یرای کمک به افزایش متابولیسم گاهی می توانند در کنار رژیم تاثیر کمی داشته باشد. ولی تاثیر این داروهای نیز بیشتر بر ذهن افراد است.

من وقتی گرسنه نیستم هم دوست دارم بخورم، از كجا بفهم كه واقعاً گرسنه هستم یا نه؟

دو نوع گرسنگی داریم. گرسنگی هیجانی و شكمی شما باید علائم هر كدام را بشناسید تا بتوانید تشخیص دهید آیا واقعاً نیاز به ماده غذایی خاصی دارید یا خیر.نشانه های گرسنگی شكمی بعد از 4-3 ساعت بعد از وعده غذایی اتفاق می افتد و همراه با علائمی مثل صدای شكمی، خالی بودن شكم، درد شكمی، سردرد خفیف و خستگی است. ولی گرسنگی هیجانی بر اساس فكر، احساس و یا موقعیت های مختلف ایجاد می شود. در موارد گرسنگی هیجانی باید در فواصل کم آب بنوشید و از سبزیجات کمک بگیرید.

من یك خانم خانه دار هستم، چون بیشتر ساعت روز را مشغول پخت و پز هستم در آشپزخانه دائم در حال ناخونك زدن و ریزه خوری هستم چه كار باید انجام دهم؟

اگر به قصد چشیدن و تست كردن طعم غذاها این كار را می كنید كافی است فقط یكبار، آن هم در مرحله آخر پخت غذا آن را تست كنید. شما با رعایت چند اصل ساده و عملی می توانید بر این مشكل غلبه كنید. با خوردن وعده های غذایی خود در ساعت منظم به خصوص صبحانه و سیر بودن در زمان آشپزی كمتر با این مشكل مواجه خواهید شد، یا از آدامس های بدون قند برای جلوگیری از ناخونك زدن در حین آشپزی استفاده كنید یا می تواند با گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود، خود را سرگرم نموده و دچار این مشكل نشوید. همچنین اگر بعد از هر وعده غذایی و قبل آشپزی مسواك بزنید، تمایل شما برای ناخونك زدن به غذا كمتر خواهد شد.

آیا مكان و زمان غذا خوردن هم مهم است ؟

مكان و زمان غذا خوردن به طور مستقیم بر چاقی تاثیری ندارد. ولی نظم وعده های غذایی و مشخص بودن زمان و مكان غذاخوردن برای كنترل بیشتر چاقی مهم است. نظم وعده های غذایی خود عاملی برای تنظیم اشتها و متابولیسم شما بوده و غذاخوردن در یك مكان مشخص و آرام از پرخوری و سریع غذا خوردن شما جلوگیری می كند. چرا كه اثبات شده است كه كسانی كه آرام تر غذا می خورند زودتر متوجه احساس سیری خود شده و دست از غذا خوردن می كشند و اینگونه از دریافت كالری بیشتر جلوگیری می كنند. بهتر است ایستاده غذا نخورید و با آرامش و به آهستگی غذا را میل كنید.

سریع غذاخوردن در چاقی تاثیر دارد؟

بله، وقتی غذا را سریع می خورید تا پیام سیری از معده به مغز برسد كالری زیادی را به بدن خود رسانیده اید. پس سعی كنید آهسته غذا بخورید. لقمه های كوچك بردارید، با تمایل بخورید و عجله نكنید. شما نمیتوانید مدت غذا خوردن خود را یک روزه به زمان استاندارد برسانید باید اینکار را در طول چند هفته و به مرور انجام دهید. کافی است رو به روی خود ساعت بگذارید و سعی کنید هر روز 2،3 دقیقه این زمان را افزایش دهید تا به 20 دقیقه برسد.

من وقتی كه تنها هستم زیاد غذا نمی خورم ولی وقتی با دوستانم بیرون می رویم یا فامیل دور هم جمع اند چگونه می توانم رژیم غذایی ام را رعایت كنم؟

با كنترل مقدار و انتخاب درست غذاها با استفاده از اپلیکیشن خورشاد، شما می توانید با اشتیاق در كنار دوستان خود از غذاخوردن لذت ببرید. سعی كنید سایز غذایی كه سفارش می دهید كوچكتر باشد. سعی کنید از غذاهای کبایی یا گریبا شده انتخاب کنید. اگر می توانید آن را با دوستانتان تقسیم كنید. مسئول رستوران را در جریان نوع غذای خود قرار دهید و اگر سس پر چربی دارد آن را حذف كنید. چنانچه در ابتدا یك سبد نان آورده می شود یك تكه آن را برداشته و مابقی را از خود دور كنید. ابتدا سالاد خود را بدون سس سفارش دهید و از خوردن نوشابه قندی خودداری كنید. اینها چند نمونه از مهارتهایی است كه به شما اجازه میدهد میزان كالری مصرفی را به شكل قابل ملاحظه ای كاهش دهید.

چگونه در مهمانی خود را كنترل كنم؟

در مهمانی ها می توانید خود را با روش هایی به جز غذاخوردن سرگرم كنید. برای مثال به احوال پرسی و گفتگو با افراد مختلف بپردازید، بازی های جمعی را طراحی كنید تا بیشتر زمان مهمانی به لذت هایی غیر از غذاخوردن سپری شود. از بودن كنار جمع لذت ببرید از هر غذایی می توانید بخورید ولی در مقدار كم و متعادل طوری كه متناسب با برنامه غذایی شما باشد. با استفاده از منابعی كه خورشاد در اختیار شما قرار میدهد، راهكارهای بیشتری در زمینه مدیریت مهمانی رفتن در طول برنامه كاهش وزن آشنا می شوید.

وقتی غذایی در مهمانی تعارف می شود چطور می شود در عین حالی كه به میزبان بی احترامی نشود آن را نخورد؟

شما می توانید با رعایت احترام و مودبانه از میزبان عذرخواهی كنید و بیان جملاتی از قبیل این كه خیلی خوشمزه به نظر می رسد ولی من الان میل ندارم و یا اینكه الان سیرم، از خوردن آن اجتناب كنید. یا اینكه برای احترام بیشتر به میزبان آن را برداشته و در ظرف خود بگذارید ولی آن را نخورید یا به مقدار خیلی كمی از آن را برای احترام به میزبان بخورید و مابقی آن را از خود دور كنید.

در دوره رژیم گرفتنم آیا می شود برنامه بیرون رفتن با دوستانم را هم داشته باشم و اختلالی در روند كاهش وزنم پیش نیاید ؟

غذا خوردن خارج از منزل به خودی خوی ایرادی ندارد بلكه آنچه كه معمولا در خارج از منزل خورده میشود نامناسب است. با استقاده از راهنمایی مشاورین خورشاد و منابعی كه در اختیار شما قرار میدهند شما به دانش و مهارت های لازم جهت بیرون غذا خوردن و در عین حال حفظ برنامه كاهش وزن خود مسلط خواهید شد. یاد خواهید گرفت كه چطور با رعایت نكاتی آسان ولی بسیار كاربردی و مهم بدون این كه خود را از بیرون رفتن محروم كنید، از آن لذت ببرید در عین حال كه در روند كاهش وزنتان هیچ مشكلی پیش نمی آید.

اگر كسی در جریان رژیم غذایی بیمار شود آیا باید رژیم خود را ادامه دهد؟

بستگی به نوع بیماری دارد. برای درمان بعضی از بیماری ها كاهش وزن مفید است مثل دیابت، پر فشاری خون، بیماری های قلبی و عروقی ولی در صورت بروز مشكل و یا تشخیص پزشك مبتنی بر ممنوعیت رژیم غذایی یا شرایطی که خود فرد احساس می کند ضعف ناشی از رژیم باعث به تاخیر افتادن بهبود بیماری هایی مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا می شود می توانید برنامه رژیم خورشاد را فریز کنید ولی حتما برای میزان دریافت آبمیوه و سوپ و نوع غذاهایی که مجاز به دریافت هستید با مشاور خود در ارتباط باشید.

وقتی كه برنامه مسافرت دارم كل رژیم بهم می خورد، چطور می توانم این مشكل را حل كنم؟

با اپلیكیشن خورشاد فرقی نمیكند شما كجا باشید.

غذای خوب و بد برای لاغری كدامند؟

چیزی تحت عنوان غذای خوب و بد وجود ندارد. اصول یك رژیم مناسب برای كاهش وزن بر اساس كالری دریافتی از غذا و كالری مصرفی روزانه است. از طرفی همه گروه های غذایی در روز باید دریافت شوند. به جای اینكه به غذاهای مورد علاقه پر قند پر چربی به عنوان غذاهای بد فكر كنیم، به آن ها به عنوان غذاهای لذت بخش اما در حد متعادل فكر كنید. منوی غذایی خورشاد به شما یاد می دهد چطور غذاهای مورد علاقه تان را در حد تعادل بخورید و از خوردن همه چیز در حد تعادل در حالیكه وزنتان را كم می كنید لذت ببرید.

كاربرد برچسب های غذایی در كاهش وزن چیست؟

در هنگام خرید غذاها به برچسب های آن توجه كنید تا با توجه به كالری آن نحوه قراردادن آن در یكی از میان وعده ها و یا وعده های اصلی را تعیین كنید. مثلاً اگر میزان انرژی تعیین شده در میان وعده شما 100 كالری است شما می توانید یك اسنك 200 كالری را به دو قسمت تقسیم كرده و هر قسمت را در جای مناسب خود بخورید. سعی كنید مواد غذایی پر حجم و كم كالری را خریداری كنید.

چطور می توان غذایی داشت كه هم سالم و هم خوشمزه باشد؟ غذاهای كم نمك یا كم چرب واقعاً بدمزه اند؟

با آنكه خرید از فروشگاه و آماده كردن غذا در منزل به نظر سالم تر و ارزان تر از خرید غذای بیرون می باشد، بعضی اوقات خرید از سوپر ماركت های بزرگ می تواند بسیار پیچیده و گیج كننده باشد در زیر چند راهكار برای خرید (سلامت) به شما پیشنهاد می كنیم برای هر یك از موارد زیر برنامه داشته باشید:سبزیجات و میوه هاشیر، ماست، كره و تخم مرغگوشت، مرغ، ماهی و آجیل:

هنگام خرید سبزیجات و میوه به چه نكاتی توجه باید كرد؟

یادتان باشد كه بخش عمده ای از خرید شما باید سبزیجات و میوه های تازه یا فریز شده باشند. وقتی كه به میوه فروشی یا سوپر ماركت بزرگ وارد می شوید خوب به میوه ها نگاه كنید. مطمئن شوید كه از میوه های رنگارنگ خریداری كنید. مثلاً تركیبی از اسفناج، هویج و هلو همراه با شاتوت می تواند طیف رنگی شما را تكمیل كند. طیف رنگی در میوه ها و سبزیجات باعث می شود ویتامین ها و مواد معدنی و ریز مغذی های بیشتری به بدن شما برسد. فرض كنید در یك وعده خرید ذرت، سیب زمینی و زردآلو خریده اید این مجموعه همگی زرد رنگ هستند و ویتامین های لازم را به شما نمی رسانند.در بعضی فصل ها میوه های تازه و سبزیجات رنگی قابل دسترس نیستند. در این وقت سعی كنید از كمپوت های میوه های رنگی خریداری كنید.حتماً دقت كنید كه كمپوت های خریداری شده كم شكر و بدون چربی و نمك باشند. بعضی از میوه ها و سبزیجات منبع بسیار خوبd برای فیبر می باشند. مثلاً لوبیا، نخود، پرتقال، موز، توت فرنگی و سیب سرشار از فیبر هستند. سبد خرید خود را با سبزی های خام، هویج، كرفس، كلم بروكلی، گیلاس و گوجه فرنگی و كلم پر كنید. این سبزیجات می توانند در روز به عنوان یك میان وعده استفاده شوند. اینها قطعاً بهتر از كیك، شكلات و آب نبات هستند. آب میوه با وجودی كه بسیار سالم به نظر می رسد فیبر كافی لازم برای بدن را تامین نمی كند. از خرید زیاد آب میوه جلوگیری كنید و سعی می كنید بیشتر خود میوه را مصرف كنید آب میوه سیر كننده نیست، حواستان باشد كه بعضی داروهای پایین آورنده كلسترول با بعضی میوه ها مانند: گریپ فروت، انار و آب انار سازش خوبی ندارند.

هنگام خرید لبنیات و تخم مرغ به چه نكاتی توجه باید كرد؟

همیشه شیر كم چرب بخرید. هیچ وقت فكر نكنید كه شیر كم چرب ممكن است ویتامین ها یا مواد مغذی لازم را نداشته باشند. این معمولاً باور غلطی است كه همه دارند.از پنیرهای كم چربی یا با چربی كاسته شده استفاده كنید. به جای تخم مرغ كامل از سفیده و یا جانشین تخم مرغ استفاده كنید. در تمام دستورهای غذا كه از زرده استفاده شده به جای هر زرده از سفیده استفاده كنید. به جای كره حیوانی از كره های گیاهی با چربی ترانس صفر استفاده كنید. سعی كنید مقدار خرید كره، خامه و بستنی خود را كم كنید آن ها را برای مواقع خاص مثل مهمانی ها استفاده كنید حتی در مهمانی هم آن ها را كمتر مصرف كنید.این ها سرشار از چربی های اشباع شده و ترانس می باشند. همیشه مراقب مقدار چربی های اشباع شده و هیدروژنه شده فرآورده های گوشتی مانند كالباس و سوسیس، كیك ها، شیرینی ها و دسرها باشید هیچ وقت غذایی را كه لیبل (برچسب غذایی) آن را نخوانده اید و یا نمی دانید در داخل آن چیست خریداری نكنید.

هنگام خرید گوشت، مرغ، ماهی و آجیل به چه نكاتی توجه باید كرد؟

ماهی بیشتر بخرید و مصرف كنید. سعی كنید حداقل دوبار در هفته از ماهی استفاده كنید.برای طبخ ماهی از آب لیمو و ادویه استفاده كنید سعی كنید حتی الامكان از سس های چرب ماهی، ماهی سرخ شده و ماهی سوخاری شده پرهیز كنید.سینه مرغ بدون پوست كم چرب است. مصرف ران مرغ بدون پوست در مقادیر كم هم انتخاب مناسبی است.گوشت فرمز را كمتر (هفته ای دو یا سه بار) استفاده كنید و از قسمت های لخم انتخاب كنید. در صورت نیاز به گوشت چرخ كرده، گوشت كم چرب خریداری كنید و سپس آنرا چرخ كنید.

من هر روز ورزش می كنم، پس می توانم هر چه كه می خواهم بخورم؟

خیر با توجه به نوع و شدت فعالیت بدنی دریافت مواد غذایی باید تنظیم شود. می توان گفت خوردن یك میان وعده پر كالری نیاز به ورزش های طافت فرسا دارد تا آن را بسوزاند. یادتان باشد نیم ساعت تند راه رفتن روی تردمیل تقریباً برابر است با دو عدد میوه متوسط.

آیا می توانیم از وسایل لاغری، سونا، ماساژ، كمربند لاغری و …. استفاده كنیم ؟

وسایل لاغری مانند سونا و ... تاثیری در كاهش وزن ندارند. مثلاً سونا با كاهش آب همراه است. كمربندهای لاغری فقط با توزیع بیشتر چربی و شكستن چربی شكمی ظاهراً باعث كاهش سایز بدن شده درحالیكه عوارضی مانند بیماری های قلبی را بر جای می گذارد، درحالیكه میزان چربی بدن در واقع تغییری نكرده است.

من هفته ای سه جلسه به باشگاه بدنسازی و ایروبیك می روم آیا لازم است پیاده روی هم داشته باشم ؟

در روند كاهش وزن بهتر است فعالیت بدنی داشته باشید. بهترین فعالیت برای كاهش وزن ورزش های طولانی مدت با شدت متوسط، مانند پیاده روی تند می باشد در كل نوع فعالیت تفاوت چندانی ندارد و داشتن فعالیت منظم نكته اصلی است.

پیاده روی باید چگونه باشد؟

پیاده روی باید در زمان طولانی (۳۰ تا ۹۰ دقیقه) و با سرعت متوسط انجام شود. لباس مناسب بپوشید كه تنگ نبوده و به راحتی نفس بكشید و از كفش های مناسب پیاده روی استفاده كنید سرعت خود را به قدری افزایش دهید كه تحت فشار قرار نگیرید اما سرعت خیلی آهسته نیز برای كاهش وزن مفید نیست، دقت كنید كه پیاده روی خوب با عرق كردن زیاد رابطه ای ندارد. یادتان باشد كه هر فردی بسته به قد خود می تواند شخصاً سرعت راه رفتن خود را تنظیم كند، و خود را با سایرین مقایسه نكنید.

چه موقع پیاده روی كنم بهتر است؟

پیاده روی در هر زمان از روز می تواند انجام شود. بنابراین هر زمانی كه توانستید آن را انجام دهید.

آیا قبل و بعد از پیاده روی نباید چیزی بخورم؟

حین و بعد از پیاده روی سعی كنید آب كافی بنوشید. چرا كه در حین فعالیت بدن آب از دست می دهد. در حین ورزش هر نیم ساعت ۱ لیوان آب بنوشید. ضعف بعد از ورزش ناشی از تشنگی و از دست رفتن آب بدن است. سعی كنید با نوشیدن آب بر این حالت غلبه كنید و نیازی به خوردن نوشیدنی های شیرین نیست.

اگر امكان پیاده روی در خارج از منزل نداشته باشیم چه می توان كرد؟

سعی كنید در زندگی روزمره فعال باشید. برای خرید و یا تا محل كار خود را در صورت امكان پیاده روی كنید. در داخل منزل و یا آپارتمان پیاده روی كنید و یا اینكه در خانه همراه موسیقی برقصید و پرجنب و جوش تر باشید.

آیا می توان به جای پیاده روی از دوچرخه ثابت استفاده كرد؟

مهم سوزاندن كالری با داشتن فعالیت فیزیكی منظم است. نوع فعالیت تا جایی كه از لحاظ فیزیكی آسیبی به بدن نرساند در كاهش وزن اهمیتی ندارد.

من آرتروز زانو و كمر دارم و پزشك معالجم پیاده روی را برایم ممنوع كرده است، باید چكار كنم؟

تا زمانی كه پزشك معالجتان اجازه پیاده روی را به شما نداده است می توانید به استخر بروید و در آب راه بروید (البته با نظر پزشك). بعد از مدتی با كاهش وزن درد شما كاهش یافته و زیر نظر پزشك خود می توانید پیاده روی را شروع كنید.

به جای پیاده روی، می توانم بدوم؟

فعالیت متناسب برای كاهش وزن ورزش هایی با شدت متوسط و طولانی مدت است كه بهترین آن ها پیاده روی است. در ابتدا چنانچه اضافه وزن زیادی دارید دویدن به مفاصل شما آسیب می زند. پس ورزش های سبك با زمان طولانی ۳۰ تا ۶۰ددقیقه ۳ تا ۴ بار در هفته به شما كمك می كند. با مشاور خورشاد خود هماهنگ كرده تا شما را در این زمینه راهنمایی كند.

آیا با رژیم خورشاد باید ورزش كنم؟

خورشاد برنامه منظمی ارائه می دهد كه در آن فعالیت مناسب بدنی نیز به شما توصیه می شود. در ضمن رژیم خورشاد بدون ورزش هم كاهش وزن را به همراه دارد. چرا كه از لحاظ علمی رعایت رژیم از ورزش ساده تر و موثر تر است. ورزش متابولیسم بدن شما را در سطح بالاتری نگه می دارد. آن را به مرور به برنامه خود اضافه كنید. در ضمن ورزش موجب تقویت عضلات و كاهش احتمال بروز افتادگی پوست می شود. اگر شما بخواهید كاهش وزنتان سرعت بیشتری داشته باشد و به تناسب اندام مناسب برسید باید ورزش را نیز به برنامه خود اضافه كنید.

اگر در حین كاهش وزن دچار ایست وزنی شدم چكار باید بكنم؟

ایست وزن شما در مسیر كاهش وزن در نتیجه كاهش متابولیسم بدن برای تطابق پیدا كردن با كاهش كالری دریافتی رخ می دهد. در این زمان بهترین راه افزایش دادن فعالیت های بدنی در كنار رعایت برنامه رژیمی است تا از این طریق بتوانیم متابولیسم را به حد طبیعی برگردانده و روند كاهش وزن ادامه پیدا كند.

آیا بالا پایین رفتن از پله جز فعالیت بدنی حساب می شود؟

بله، ولی به عنوان فعالیت مرتب جهت كاهش وزن توصیه نمی شود. چرا كه به دلیل فشار وارده بر زانو در طولانی مدت می تواند عوارض داشته باشد. ولی به صورت معمول، به جای استفاده از آسانسور یا پله برقی توصیه می شود از پله استفاده شود.

آیا پیاده روی آهسته تا محل خرید یا ایستگاه اتوبوس هم ورزش محسوب می شود؟

بله، هر نوع فعالیت بدنی كالری مصرف می كند و به روند كاهش وزن شما كمك می كند. داشتن هر نوع فعالیت بدنی هر چند اندك بهتر از نداشتن فعالیت است. ولی داشتن یك برنامه فعالیت بدنی منظم در كنار رژیم غذایی مناسب در روند كاهش وزن شما بسیار موثر خواهد بود.

آیا میزان كالری مصرفی در پیاده روی و دویدن یك مسافت برابر با هم برابر است؟

خیر، دویدن بیشتر از پیاده روی كالری مصرف می كند.

چه ورزشی برای چاقی شكمی و پهلوها توصیه می شود؟

این تفكر كه فقط با انجام ورزش خاصی می توانید چربی هایی كه در نقطه خاصی از بدن قرار دارند را از بین ببرید غلط است. به عنوان مثال ورزش های شكمی میزان چربی شكم را كاهش نمی دهند. ورزش های شكمی تنها عضلات دیواره شكم را محكم می كنند و باعث بهتر شدن ظاهر شكم می شوند.

آیا درست است كه ورزش باعث افزایش اشتها و در عمل از كاهش وزن جلوگیری می كند؟

ورزش كردن تاثیر در تنظیم اشتها داشته ولی باعث افزایش اشتها نمی شود. در واقع اكثر افراد حس تشنگی بعد از ورزش را با گرسنگی اشتباه گرفته چرا كه در حین ورزش آب زیادی را از دست می دهند. بنابراین بهتر است بعد از ورزش فقط آب بنوشید. در بعضی از ورزش های قدرتی به علت افزایش وزن ماهیچه ها كاهش وزن نشان داده نمی شود.

آیا درازنشست، چربی های اضافه ناحیه شكم را آب خواهد كرد؟

خیر، بر خلاف تصور عمومی هیچ نوع ورزشی به طور موضعی باعث كاهش چربی نمی شود. بلكه كالری مصرفی در فعالیت بدنی حائز اهمیت است.

آیا تمرینات ورزشی سنگین نیاز به رژیم غذایی پر پروتئین دارد؟

برای كاهش وزن فعالیت متوسط با زمان طولانی را توصیه می شود. بنابراین ورزش های سنگین برای كاهش وزن به این اندازه موثر نیست. در ورزش های قدرتی نیاز به پروتئین افزایش می یابد كه البته در اكثر موارد با تغذیه مناسب قابل دریافت است.

با این كه باشگاه می روم، وزنم زیاد شده است چرا؟

دو حالت ممكن است اتفاق افتاده باشد:

 • با آنكه ورزش میكنید ولی هنوز بیش از نیاز روزانه خود كالری از عذا ها دریافت میكنید.
 • فعالیت بدنی باعث افزایش توده عضلانی شما شده است كه همراه با افزایش وزن میباشد. اگر حتی چربی از دست داده باشید ممكن است افزایش بافت عضلانی بیشتر از كاهش بافت چربی در وزن شما تاثیر گذاشته باشد. این پدیده ای خوب است. (برای اطمینان از روند مناسب كاهش درصد چربی های بدن) در چنین حالتی بیشتر به تغییر سایز دور كمر و باسن توجه كنید.
آیا استرس چاق كننده است؟

استرس به خودی خود چاق كننده نیست بلكه بعضی افراد در موقعیت های استرس زا برای فرار از این موقعیت به غذا پناه می برند و دچار پرخوری می شوند و غذاهای شیرین و پر چرب مصرف می كنند برای غلبه بر استرس راهكارهای زیادی وجود دارد.

چگونه باید اضطراب و استرس خود را درمان كنم؟

از نشانه های استرس در خود آگاه باشید تا علت آن را بیابید. نشانه های استرس می تواند شامل سردرد، آشفتگی، خستگی زیاد، نداشتن تمركز و دردمعده باشد. برنامه های زندگی را الویت بندی كرده و وقت خواب خود را تنظیم كنید و عادت های استرس زای خود را از خود دور كرده و از معاشرت با افراد مضطرب اجتناب كنید. به طور صحیح و عمیق تنفس كنید، ورزش های كششی و قدرتی استرس شما را كاهش می دهد. سعی كنید اوقات فراغت خود را با فعالیت های لذت بخش مانند سفر و سینما پر كنید.

خانواده ام مخالف كاهش وزن من هستند با این تفكركه لاغر و بدقیافه می شوم؟

در یك رژیم اصولی با كاهش وزن تدریجی صورت شما لاغر و بدقیافه نمی شود. اندام شما متناسب شده و اعتماد به نفستان افزایش می یابد. در جمع شما را به عنوان آدمی چاق نمی شناسند از همه مهمتر اینكه چاقی فاكتور مهمی برای ابتلا به بیماری های مزمنی چون دیابت، بیماری قلبی و عروقی، سرطان و ... می شود. پس سلامتی از همه چیز مهمتر است.

من دیگر اراده رژیم گرفتن ندارم، چگونه می توانم رژیم خورشاد را اجرا كنم؟

احتمالاً به دلیل رژیم های سخت و غیر اصولی و غیر قابل اجرا از رژیم گرفتن خسته شده اید و همین كه دنبال راه چاره ای هستید پس اراده برای كاهش وزن را دارید. برنامه غذایی خورشاد اصولی بوده و گرسنگی به همراه ندارد. پس نگران سخت بودن رژیم و خستگی ناشی از آن نباشید. شاید از درست كردن غذاهای رژیمی خسته شده اید كه برنامه تندرستی خورشاد با تامین و تحویل وعده های غذایی متنوع در ابتدای برنامه در طول روز این مشكل را حل می كند و شما را از بلاتكلیفی و سختی غذا درست كردن نجات می دهد.

من دچار پرخوری استرسی هستم چه كار باید بكنم؟

زمان استرس و دلیل آن را شناسایی كنید خود را از موقعیت دور كرده و دنبال راه حلی به غیر غذا باشید، دوش بگیرید، آهنگ مورد علاقه تان را گوش كنید، با دوستانتان تماس بگیرید و یا پیاده روی كنید. نفس عمیق بكشید و چند بار این حركت را ادامه دهید. سعی كنید غذاها را از جلوی چشمانتان برداشته در كابینت و كمد نگهداری كنید.

ترك سیگار چاق كننده است؟

افزایش وزن پس از ترك سیگار را می توان به دو عامل نسبت داد.1) اول اینكه كالری بیشتری در طول روز دریافت می كنند. زیرا استرس ناشی از ترك سیگار باعث می شود تا به سمت غذا، شیرینی ها و تنقلات بروند پس این رفتار باید با كمك مشاور خورشاد اصلاح شود. عوامل مقابله كننده با استرس غذا خوردن را پیدا كنید و از آن استفاده كنید.2) منشاء متابولیكی! زیرا نیكوتین سیگار متابولیسم بدن را افزایش می دهد و ترك آن موجب كاهش متابولیسم بدن می شود.

من وقتی فیلم می بینم یا به سینما می روم یا روزنامه می خوانم اصلاً متوجه خوردن تنقلات (چیپس، پفك، آجیل و ….) نیستم چكار باید بكنم؟

شما می توانید جایگزین های سالم تری را در این موقعیت ها كه احتمال پرخوری بسیار بالا است را انتخاب كنید. برای مثال جلوی تلویزیون به جای خوردن چیپس و پفك می توانید از لقمه نان و پنیر سبزی یا میوه و سبزی در میان وعده خود بخورید و از خوردن غذاهای سالم تر لذت ببرید یا خود را با طراحی روی ناخن یا وزنه زنی در حین فیلم دیدن سرگرم كنید به جای رد سینما به خاطر خوردن چیپس و پفك می توانید قبل از رفتن به سینما میان وعده خود را خورده و در طول فیلم آدامس بدون قند بخورید یا آب بنوشید.

من نمی خواهم كسی بداند كه رژیم دارم ؟

اگر رژیم های مختلفی گرفته اید ولی به دلیل غیر اصولی بودن و شكست در آن ها، نگران هستید و مورد سرزنش بقیه قرار گرفته اید مطمئن باشید كه با رعایت برنامه غذایی خورشاد كه اصولی و علمی بوده كاهش وزن شما تضمینی و ماندگار است. لازم نیست بلند فریاد بزنید كه رژیم دارید ولی به یاد داشته باشید كه ار با دوست یا یكی از بستگان كه مانند شما تمایل به كاهش وزد دارد در این زمینه همراه شوید روند كاهش وزن شما بهتر خوتهد بود.

چگونه با استرس مقابله كنم؟

عادت های خوب می تواند شما را در مقابل ضرر و زیان های استرس به خوبی حمایت كند. در زیر ده راهكار در این خصوص به شما نشان داده شده است.

 • با دوستان و اقوام خود گفتگو كنید. چند دقیقه ای مكالمه روزانه با دوستان و اقوامی كه دوستشان دارید، مثل یك داروی خوب بر روح و روان انسان تاثیر می گذارد. با آن ها احساساتتان را در میان بگذارید و در معاشرت با آن ها امید و شادی كسب كنید. یادتان باشد كه این توصیه فقط برای دوستان و اقوامی است كه دوستشان دارید و شما را حمایت میكنند.
 • یك ورزش روزانه سبك مانند یوگا، شنا، دوچرخه سواری یا راه رفتن سریع را در زندگی خود جای دهید. ورزش روزانه تنش های عصبی و فیزیكی را از بدن دور نگه می دارد. افراد بالغ كه هر روز به مقدار نیم ساعت ورزش می كنند. ریسك خیلی پایین تری برای مبتلا شدن به افسردگی یا فراموشی دارند. فعالیت بدن باعث شادی روح می شود. پیاده روی یا شنا، دوچرخه سواری و یا حتی رقص، ورزش های خوبی هستند كه جای دادن آن ها در زندگی روزانه زیاد مشكل نیست.
 • با مسائل و مشكلاتی كه نمی توانید آن ها را به راحتی حل كنید كنار بیایید. اگر مسئله ای در زندگی شما را خیلی آزار می دهد. مثلاً یك شغل خسته كننده، یك اتوموبیل خراب یا حتی یك خانه قدیمی باید سعی كنید كه آن را عوض كنید و هر چه زودتر این تغییر را انجام دهید اما چنانچه مسئله ای در زندگی شماست كه قابل تغییر نیست مانند: ترافیك شهری یا یك مسئله سیاسی كه شما قادر به تغییر آن نیستید سعی كنید با آن كنار بیایید. هر روز آن را به خود یادآوری نكنید چون از این كار سودی نمی برید و فقط استرس شما را بالا می برد. هیچ وقت نگویید من پیر شده ام و قادر به یادگیری نیستم همیشه به سمت یك هدف حركت كنید آن را دوست بدارید و در راه دستیابی به آن به دیگران كمك كنید.
 • خنده را فراموش نكنید. خنده به شما احساس خوبی می دهد و از بلند خندیدن نترسید. جوك بخوانید، فیلم های خنده دار كمدی تماشا كنید و سعی كنید همیشه بخندید.
 • عادت های بد را ترك كنید. مصرف زیاد الكل، سیگار و قهوه باعث افزایش استرس می شود.
 • آرام باشید. با خودتان مسابقه ندهید. سعی كنید برای انجام هر كار سرعت مناسب را اختیار كرده و با آن سرعت با آرامش تمام بیشتر بروید. برای كارهایتان از قبل برنامه ریزی كنید و به خود به اندازه كافی وقت بدهید تا كار به شكل خوب و مناسبی انجام گیرد. به كارهای مهم اولویت بدهید. رانندگی سریع و با شتاب، غذا خوردن سریع و با شتاب و كارهایی مانند این به شما اضطراب می دهد.
 • به اندازه كافی بخوابید. سعی كنید حداقل شش تا هشت ساعت در شبانه روز بخوابید. اگر نمی توانید خوب بخوابید سعی كنید پیش از خواب كمی پیاده روی كنید. این كار به اعصاب شما آرامش داده و به خواب شما كمك می كند. فعالیت بدنی كیفیت خواب شما را بالا می برد.
 • مرتب شوید. یك لیست از كارهای فردا برای خود تهیه كنید و آن را اولویت بندی كنید. كارهای مهمتر را در اولویت قرار دهید. مثلاً اگر در لیست خود مرتب كردن میز كار، خانه تكانی آشپزخانه و كمدها را دارید. هر دوی این كارها را با هم انجام ندهید. انجام دادن تك تك كارها به تنهایی و به اتمام رساندن آن اهمیت بیشتری دارد.
 • یاد بگیرید كه به دیگران كمك كنید. كمك به دیگران، داوطلب شدن در كارهای اجتماعی خود و كمك به دیگران از استرس می كاهد و به شما احساس خوبی می دهد.
 • نگرانی خود را كنترل كنید. اگر كانتر آشپزخانه شما امروز تمیز نشده است، دنیا به آخر نمی رسد. سعی كنید اگر به كاری نرسیدید در مورد آن نگران نشوید. بعضی وقت ها مجبورید اولویت ها را عوض كرده و كار دیگر یا مهمتری را به جای كارهای روزانه خود انجام دهید.
× مشاوره رایگان