پرسش های متداول

مشاورین تغذیه خورشاد، در یک دهه گذشته به بیش از ۱۵ هزار مشترک بسته غذای رژیمی، خدمات مشاوره داده‌اند. مشترکین بطور هفتگی با مشاور خود تماس دارند و از راهنمایی‌های آنها استفاده می‌کنند و پرسش‌های خود را می‌پرسند و درباره چالش‌های سبک زندگی خود با مشاورین همفکری می‌کنند. در این صفحه پرسش‌هایی که متداول‌تر هستند را گردآوری کرده‌ایم. این پرسش‌ها عموما در دو گروه اصلی قابل تفکیک هستند:

تغذیه: آگاهی بیشتر درباره خوراکی‌ها، تغذیه و تاثیر آنها در بلند مدت در تندرستی

سبک زندگی: انتخاب‌های ما، کارهای روزمره، رفتار و طرز تفکر ما درباره غذاها، خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها و ارتباط عوامل روحی و روانی در تغذیه و متابولیسم ما

پس از رسیدن به وزن مناسب هم نیاز است كه رژیم داشته باشم؟

بعد از رسیدن به وزن ایده آل شما نیاز به دریافت رژیم تثبیت دارید. این رژیم در ۲ یا ۳ مرحله کالری دریافتی شما را بالا می برد تا با خروج ناگهانی از رژیم دچار اضافه وزن نشوید و ترک رژیم به صورت اصولی صورت بگیرد. حفظ وزن به دست آمده بعد از این مدت مستلزم تغییر و اصلاح سبک زندگی و بالا بردن آگاهی تغذیه ای می باشد.

جیره كالری چیست؟

با توجه به وضعیت جسمانی شما و وزن هدف دلخواه شما، «جیره كالری» به عنوان میزان انرژی كه شما در روز نیاز دارید از خوراكی ها دریافت كنید تعیین شده است.

كالری سوزانده چیست؟

میزان انرژی كه روزانه با فعالیت های ورزشی مصرف می‌شود.

كالری مصرف شده چیست؟

میزان انرژی كه از خوردن و آشامیدن بدن دریافت كرده است.

كالری باقیمانده چیست؟

میزان انرژی كه كاربر مجاز است در ادامه روز میل كند.

بسته ورزشی چیست؟

به میزانی كه كاربر با فعالیت ورزشی انرژی میسوزاند (یا تصمیم دارد بسوزاند)، در برنامه روزانه عادی وی انرژی لحاظ خواهد شد. با توجه به آنكه افراد ورزشكار سلایق و برنامه های مختلفی در این زمینه دارند، انتخاب نوع تغذیه ورزشی بر عهده كاربر است. بهتر است كه فرد آنچه را كه بدین واسطه میخورد به دقت در برنامه روزانه وارد كند و به كلیك كردن «بسته ورزیشی» به تنهایی اكتفا نكند. در صورت علاقمندی مطلب «تغذیه برای ورزش روزانه» را در دانشنامه مطالعه كنید.

چرا جمع انرژی برنامه غذای روزانه دقیقا با جیره روزانه برابر نمیشود؟

چرا جمع انرژی برنامه غذای روزانه دقیقا با جیره روزانه برابر نمیشود؟

«افزودن كالری» برای چیست؟

اگر شما فقط میخواهید فقط خیلی سریع میزان كالری خوراكی ها و یا ورزش را وارد كنید از این مورد استفاده كنید.

نمودار «تراز» انرژی چگونه كار میكند؟

سمت چپ ترازو جیره روزانه انرژی مطابق برنامه ریزی و میزان انرژی سوزانده شده با ورزش روزانه را و سمت راست میزان انرژی دریافتی از غذاها را به تفكیك درشت مغذی ها نمایش میدهد. عدد نمایش داده شده در پایه ترازو میزان كالری باقیمانده روز است كه اگر منفی باشد یعنی بیش از نیاز روزانه انرژی از غذاها دریافت شده است.اگر لبه هر یك از ستونهای سمت راست (كربوهیدرات، پروتئین و چربی) قرمز شود، یعنی آن درشت مغذی بیشتر از نیاز روز مصرف شده است و اگر كم رنگ باشد یعنی كمتر از نیاز روز مصرف شده است.

نحوه پخت و محتویات غذاهای رژیمی در برنامه روزانه چگونه است؟

همه غذاها بدون روغن و یا با میزان بسیار كمی روغن درست میشوند. برای اطلاع بیشتر و دقیق تر در دانشنامه غذای مورد نظر خود را جستجو كنید.

نحوه اندازه گیری غذاهای رژیمی چگونه است؟

اندازه گیری مقدار غذاها ساده نیست ولی باید با تمرین خود را به این كار عادت دهید چون لازم است. در مجله تندرستی خورشاد، مقاله «اندازه ها و اندازه گیری» را مطالعه كنید. به یاد داشته باشید كه اگر تصمیم به كاهش وزن دارید، اگر جایی شك كردید همیشه بهتر است كه جانب احتیاط را رعایت كنید.

چرا در اندازه گیری ها از لیوان استفاده شده است و نه از قاشق غذاخوری؟

هرچند به لحاظ ریاضی این كار امكانپذیر است ولی اكثر افراد تعریف درستی از اندازه یك قاشق غذاخوری (۱۵ سی سی) ندارند به طوری كه حتی ممكن است تا دو برابر میزان مورد نظر در اندازه گیری اشتباه كنند.

نمودار وزن چگونه كار میكند؟

میتوانید در بازه های یك هفته تا یك سال از تاریخ دلخواه خود نمودار وزن را نمایش دهید.

نمودار تغذیه چیست؟

این نمودار متوسط میزان انرژی دریافتی از خوراكی ها را به تفكیك منبع انرژی از درشت مغذی ها نمایش میدهد. میتوانید در بازه های یك هفته تا یك سال از تاریخ دلخواه خود این نمودار را ببینید.توجه كنید این نمایش فقط هنگامی مفهوم دارد كه شما در طول بازه انتخابی هر روز و به طور مرتب همه عذاهای خود را ثبت كرده باشید.

نمودار فعالیت چیست؟

میتوانید در بازه های یك هفته تا یك سال از تاریخ دلخواه خود میزان انرژی كه با ورزش سوزانده اید را نمایش دهید.

ایا میتوانم اطلاعات فردی خود را تغییر دهم؟

وارد منوی بالای اپلیكیشن شوید و روی «اطلاعات فردی» كلیك كنید.

اگر فراموش كنم در روزهای گذشته غذایی را وارد كنم، چه كنم؟

شما به دو هفته اخیر برای تغییر غذاها، ورزش و یا نوشیدنی ها دسترسی دارید.

چرا فقط برای چند روز آینده برنامه غذایی دارم؟

اپلیكیشن خورشاد برنامه چند روز آینده (معمولا ۷ روز) را در اختیار كاربر قرار میدهد تا اگر نیاز دارد برای تهیه مواد اولیه غذاها و میان وعده ها آمادگی داشته باشد بتواند برنامه ریزی كند. برنامه روزهای پس از آن با در نظر گرفتن شرایط كاربر، غذاهای فصلی و سایر موارد به روز میشود.

چگونه در اپلیكیشن به روزهای دیگر بروم؟

دو راه وجود داردك یا با استفاده از فلش ها به روزهای قبل و بعد بروید و یا روی تاریخ كلیك كنید تا به صورتی دستی تاریخ مورد نظر خود را وارد كنید.

آیا میتوان از كیبورد فارسی برای وارد كردن اعداد استفاده كرد؟

خیر، لطفا فقط از كیبورد انگلیسی برای وارد كردن اعداد استفاده كنید.

اگر غذایی در لیست غذاها وجود ندارد چه كنم؟

میتوانید غذای مورد علاقه خود را در اپلیكیشن بسازید. در صفحه اصلی بر روی «+ غذا» كلیك كنید تا وارد لیست گروه غذاها شوید. روی گروه «غذاهای من» كلیك كنید. در این قسمت میتوانید غذای مورد نظر خود را بسازید، نام، عكس و مواد اولیه برای یك نفر (یا یك وعده) را اضافه كنید. جدول ارزش غذایی به صورت اتوماتیك محاسبه و ساخته میشود.

× مشاوره رایگان