میوه‌ها: خانواده سیب (Pome)

  Add a header to begin generating the table of contents

  سیب شاید بیش از هر میوه دیگری در دنیا متداول باشد. هرچند سیب از نظر اندازه، رنگ و مزه بسیار متنوع است ولی خانواده میوه‌هایی که با این دسته تعلق دارند تقریبا محدود می‌شوند به؛

  **********

  خواص سیب ـ مجله تندرستی خورشاد
  خواص سیب

  سیب (Apple)

  به نظر می رسد که سیب بومی شمال غربی آسیاست. سیب گونه های بسیار متنوعی دارند که با توجه به شکل، رنگ، عطر، بافت، ارزش غذایی، زمان برداشت و نحوه نگهداری متفاوت هستند. بافت سیب می تواند نرم، سفت، ترد، ترش، آبدار، شیرین و معطر باشد. بعضی از انواع سیب‌ها سیب تابستان و بعضی از انواع سیب زمستان هستند. سیب تابستان را نمی توان طولانی نگهداشت و باید سریع خورده شود. سیب زمستان را می توان به مدت طولانی نگه داشت. نحوه مصرف سیب به مقدار سفتی سیب، مقدار سلولز، بکتین، سطح قند، اسیدیته و اکسید رنگ آن در مواجهه با هوا به سرعتی تغییر می کند، بستگی دارد. بعضی از گونه ها تحمل پخته شدن را ندارند و بعضی دیگر با پخته شدن در فر تلخ می شوند.

  خرید

  سیب‌های سفت، خوش رنگ و بدون لکه را انتخاب کنید. اگر بافت سیب در برابر فشار انگشت فرو می رود، آن سیب لکه دار خواهد شد. بهتر است که سیب هایی که در یخچال نگهداری می شوند را خریداری کنید. مگر اینکه مطمئن باشید که تازه چیده شده‌اند. چون سیب در دمای اتاق به سرعت می‌رسد. سیب تازه در همه طول سال وجود دارد. برای مقدار رسیده بودن سیب، به نزدیک ساقه ضربه بزنید، صدای بم نشان دهنده رسیده بودن سیب است ولی صدای تو خالی نشان می دهد که سیب زیادی رسیده و احتمالا ترش شده است.

  ایده هایی برای سرو کردن

  سیب به صورت ساده، پخته، خشک شده و کنسرو شده خورده می شود. همینطور از آن کمپوت، ژله، مربا، مارمالاد، کنسرو شیرین شده، کره سیب و سرکه درست می کنند. از سیب برای تهیه کیک ها، مافین، کرپ، کیک میوه ای، پای و پودینگ استفاده می شود. سیب پخته شده با دارچین و وانیل مزه بسیار خوبی پیدا می کند. همراه با غذاهای مختلف از جمله گوشت، ماکیان و پرنده شکاری خورده می شود. سیب در تهیه سالاد میوه نیز مصرف می شود.

  آماده سازی

  قبل از خوردن یا پختن سیب آن را با برس زیر آب سرد بشویید. برای جلوگیری از اکسید شدن بافت سیب در مواجهه با هوا، آن را به سرعت بپزید یا بخورید و یا روی آن آب مرکبات یا سرکه بچکانید. (بسته به اینکه از سیب چه استفاده ای خواهد شد).

  اطلاعات تغذیه ای

  منبع خوب: پتاسیم و ویتامین C

  حاوی: پکتین (که در کنترل کلسترول و قند خون نقش دارد)، سلولز (که به عملکرد بهتر گوارش کمک می کند) خواص: مدر، ملین، ضد اسهال، انقباض، عضلات، ضد رماتیسم، اشتها آور، آسان ساز گوارش، ضد احتقان کبدی سیب خام دندان ها را تمیز می کند و باعث ماساژ لثه ها می شود. بیشتر مواد مغذی آن زیر پوست آن است، به همین دلیل بهتر است تا جای ممکن با پوست مصرف شود.

  پختن

  برای اینکه سیب پخته شده شکل خود را حفظ کند، از انواع کم آب تر آن استفاده کنید. سیب را آهسته و با مقدار کم آب فقط در حدی که مانع چسبیدن سیب شود بپزید.

  ماکوویو شده: برا ی تهیه سریع کمپوت، چند سیب را قاچ کنید و به مدت ۲ دقیقه بپزید. بسته به نوع سیبی که استفاده می کنید الزاما نیاز به مصرف شکر ندارید. برای تنوع گونه های مختلف سیب را بپزید یا آن را در ترکیب با توت فرنگی، کرنبری یا ریواس طبخ کنید.

  نگهداری

  • در دمای اتاق: برای رسیدن سیب های نرسیده را چند روز در محیط تاریک و سرد و بسیار مرطوب قرار دهید. برای جلوگیری از خشک شدن سیب ها و حفظ رطوبت آن با یک کیسه ازاد یا سوراخ شده آن را بپوشانید. سیب های ترشیده یا خراب را از بقیه جدا کنید.
  • در یخچال: چند هفته می توانید نگهدارید، در محفظه نگهداری میوه یا در کیسه آزاد یا سوراخ شده
  • در فریزر: به صورت پوره شده، همراه شکر یا بدون آن نگهداری کنید. سیب خام باید تکه شده، پوست گرفته، باشد و برای جلوگیری از قهوه ای شدن روی آن آب لیمو بچکانید.

  **********

  خواص گلابی ـ مجله تندرستی خورشاد
  خواص گلابی

  گلابی (Pear)

  میوه درخت گلابی که بومی آسیای مرکزی است. درخت گلابی از خانواده سیب، زردآلو و بادام است. پوست قابل خوردن گلابی در رنگ های زرد، قهوه ای، قرمز و سبز معمولا نرم و نازک است. بافت گلابی سفید تا کرم رنگ، گاهی در مرکز و اطراف آن دانه دار است. گونه های مختلف این میوه از نظر عطر و آبدار بودن متفاوت هستند.

  خرید

  گلابی های سفت بدون هیچ لک و کپک را انتخاب کنید.

  نگهداری

  • در دمای اتاق: برای رسیده شدن بعضی گونه ها حتی بعد از رسیدن هم سبز هستند. زمانی که بافت میوه در نزدیک شاخه با فشار کم انگشت فرو رود آماده خوردن است. سریع این میوه را بخورید چون بافت آن سریع فاسد می شود.
  • در یخچال: اگر رسیده است چند روز می توانید آن را نگهدارید. از آنجایی که گلابی بسیار آسیب پذیر است آنها را روی همدیگر نگذارید و داخل کیسه و محفطه های بدون هوا نگهداری نکنید. گلابی را در یخچال کنار پیاز، سیب، سیب زمینی، کلم و سایر میوه هایی که بوی قوی دارند نگذارید چون به راحتی بو را به خودشان جذب می کنند.
  • در فریزر: فقط به صورت پخته شده

  اطلاعات تغذیه ای

  گلابی تازه: حاوی پتاسیم و مس

  گلابی خشک شده: منبع عالی پتاسیم، منبع خوب مس و آهن.

  حاوی: منیزیم، ویتامین C ، فسفات و سدیم

  خواص: مدر، اشتها آور، آرام بخش، معدنی کردن استخوان گلابی منبع خوب فیبر است. مواد مغذی در گلابی خشک شده متمرکز است.

  گلابی کال غیر قابل هضم است و می تواند باعث اسهال شود.

  ایده هایی برای سرو کردن

  گلابی به صورت ساده، پخته شده، خشک شده و شیرین شده خورده می شود. همچنین از گلابی می توان کمپوت، مربا، آبمیوه و دسر درست کرد. گلابی همراه با سیب، شکلات، به و زنجبیل طعم خوبی پیدا میکند. این میوه را به صورت کمپوت یا آب پز همراه با شهد می توان پخت (به این منظور از میوه های نرسیده تر استفاده کنید). گلابی در سالاد میوه، ماست، سوفله، شربت، پای و شیرینی استفاده می شود. همچنین با سس ها و چاشنی های مختلف سرو می شود.

  آماده سازی

  برای جلوگیری از سیاه شدن گلابی آن را سریعا بپزید یا بخورید و یا روی آن آب لیمو یا پرتقال بریزید.

  **********

  خواص به ـ مجله تندرستی خورشاد
  خواص به

  به (Quince)

  به نظر می رسد که درخت به بومی ایران است. به بافتی سفت، خشک و بسیار معطر دارد که حاوی مقادیر زیاد فیبر پکتین است. معمولا به را به صورت خام نمی خورند. طعم تند آن به خاطر محتوای تانین آن بعد از پخت از بین می رود.

  خرید

  به های گوشتی، سفت، بی عیب با پوست زرد رنگ را انتخاب کنید. به های بسیار رسیده را فقط در صورتی خریداری کنید که میخواهید بلافاصله آنرا بپزید.

  ایده هایی برای سرو کردن

  برای جلوگیری کردن از اکسید شدن به یا روی آن آب لیمو بچکانید و یا بلافاصله بعد از قاچ کردن آنرا بپزید. به بعد از پخته شدن به رنگ صورتی یا قرمز در می آید و شکل و بافت خود را حفظ می کند. این میوه با روش مشابه سیب پخته می شود. پس از اینکه در صورت نیاز پوست آن گرفته شده است. از به برای تهیه مربا، ژله، کمپوت و شربت استفاده می شود. در اروپا از به شیرینی تهیه می کنند. در شرق اروپا، نزدیک به شرق و شمال افریقا به همراه با گوشت و ماکیان خورده می شود.

  اطلاعات تغذیه ای

  منبع خوب: پتاسیم

  حاوی: ویتامین C و مس

  خواص: قابض، ملین.

  گفته می شود که به برای دستگاه گوارش مفید است.

  نگهداری

  • در دمای اتاق: تا زمانی که برسد
  • در یخچال: چند هفته می توانید نگهدارید، به طور جداگانه و پوشیده شده در کاغذ
  • در فریزر: پوست گرفته، قاچ کرده در حالی که آب لیمو یا آسکوربیک اسید روی آن چکانده شده یا به صورت پوره شده همراه با شکر یا بدون آن می توانید نگهداری کنید.

  **********

  خواص ازگیل ـ مجله تندرستی خورشاد
  خواص ازگیل

  ازگیل (Loquat)

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان