الفبای تغذیه کودکان و نوجوانان

  Add a header to begin generating the table of contents

  تغذیه کودکان و نوجوانان نه تنها بر رشد و سلامت جسمانی آنها، بلکه در رشد ذهنی و یادگیری آنها هم تاثیر زیادی دارد. اصول کلی تغذیه کودکان از ۲ سالگی به بعد کمابیش با اصول تغذیه بزرگسالان یکسان است؛ همه مواد مغذی یکسانی نیاز دارند از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، کربوهیدرات، پروتئین و چربی.

  پروتئین:

  غذاهای دریایی، گوشت لخم یا ماکیان، تخم مرغ، حبوبات، محصولات سویا و مغزها به صورت خام و بدون نمک

  میوه‌ها:

  فرزندان خود را تشویق کنید که میوه‌ها را به صورت تازه، خشک شده و یا یخ زده استفاده کنند. جایگزینی آبمیوه توصیه نمی‌شود ولی در صورت مصرف اطمینان حاصل کنید که آبمیوه کاملا طبیعی و بدون شکر باشد و مقدار آن را نیز برای کودک خود محدود کنید. در نظر داشته باشید که یک چهارم لیوان میوه خشک به عنوان یک واحد میوه در نظر گرفته می‌شود. مصرف زیاد میوه خشک می‌تواند باعث دریافت کالری مازاد بشود.

  تغذیه سلامت برای کودکان
  تغذیه سلامت برای کودکان
  سبزیجات:

  سبزیجات متنوع به صورت تازه، یخ زده، کنسرو شده و خشک شده در دسترس کودکان قرار دهید. سعی کنید از طیف رنگی متفاوت سبزیجات در روز از جمله سبز تیره، قرمز و نارنجی و همینطور سبزیجات نشاسته ای در طول روز استفاده کنید. زمانی که سبزیجات کنسرو شده یا یخ زده را برای مصرف انتخاب می‌کنید سعی کنید با حداقل میزان سدیم باشد.

  غلات:

  غلات کامل از جمله گندم سبوس‌دار، نان سبوسدار، پاپ کورن، کینوا یا برنج قهوه‌ای را انتخاب کنید. سعی کنید مصرف غلات ساده و تصفیه شده را محدود کنید.

  لبنیات:

  فرزندتان را تشویق کنید تا لبنیات کم چرب یا بدون چربی مصرف کند مثل شیر، ماست، پنیر یا شیر سویا غنی‌سازی شده.

  خانواده سالم، فرزند سالم
  خانواده سالم، فرزند سالم

  موارد زیر را در رژیم کودک خود محدود کنید

  شکر افزوده شده:

  مصرف شکر افزوده را محدود کنید. قند میوه یا قند موجود در شیر در دسته شکر افزوده شده قرار نمیگیرند. منظور شکر قهوه ای، شیرین کننده ذرت، شربت، عسل و غیره است.

  پایش رشد کودکان و نوجوانان
  چربی اشباع و ترانس:

  اسید‌های چرب ترانس که به طور عمده از منابع حیوانی مثل گوشت قرمز و لبنیات پرچرب تامین می‌شود را محدود کنید. به دنبال راهکاری برای جایگزین کردن اسیدهای چرب ترانس با چربی از منابع گیاهی مانند مغزها و دانه که سرشار از ویتامین E و اسید‌های چرب ضروری هستند باشید. روغن‌های سالم‌تر در زیتون، مغزها، آووکادو و غذاهای دریایی یافت می‌شود. از خوردن غذاهایی که حاوی چربی هیدروژنه هست پرهیز کنید.

  میزان انرژی و مواد مغذی مورد نیاز در سنین مختلف برای دختران و پسران

  بسته غذاهای رژیمی خورشاد اپلیکیشن رژیم خورشاد برای iOS ‌و اندروید پایش رشد کودکان

  تغذیه و کالری کودکان و نوجوانان
  جدول تغذیه و کالری روزانه کودکان و نوجوانان – خورشاد

  بسته غذاهای رژیمی خورشاد

  اپلیکیشن رژیم خورشاد برای iOS ‌و اندروید

  پایش رشد کودکان

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان