سبزیجات برگ سبز

  Add a header to begin generating the table of contents

  کاهو

  گیاهی که بومی نواحی شرقی مدیترانه و غرب آسیا می باشد. انواع مختلفی از کاهو وجود دارد. کاهو برگ های بیرونی سبز و ترد دارد و برگ های میانی بیشتر زرد و سفید هستند.

  اطلاعات تغذیه ای

  منبع خوب: اسید فولیک

  حاوی: ویتامین ها و نمک های معدنی ، هر چه برگ کاهو سبز تر باشد محتوای ویتامین و املاح آن بیشتر است.

  خواص: اشتها آور، ضد درد، مسکن، کاهو برای بی خوابی، سرفه و هیجانات جنسی و عصبی مفید است.

  آماده سازی

  مغز کاهو را جدا کنید تا برگ ها به آسانی از هم جدا شوند. بخش های سفت و برگ های خراب و پلاسیده بیرونی را جدا کنید. کاهو را به دقت بشویید تا آلودگی و حشرات خارج شوند. برخی انواع کاهو، مثل کاهوی های برگ سبز نیاز به تمیز کردن دقیق دارند. برگ ها را بشویید، اگر نیاز هست آب آن را چند بار عوض کنید ولی نگذارید کاهو خیس بخورد. به خوبی آبکشی کنید. سعی کنید به جای استفاده از چاقو ، کاهو را با دست پاره کنید. استفاده از چاقو باعث تغییر رنگ قسمت های بریده شده میشود. کاهو را بلافاصله قبل از سرو کردن از یخچال خارج کرده و سس را به آن اضافه کنید. تا از شل شدن برگ های آن جلوگیری کنید. اگر کاهو خیلی تلخ است، می توان آنرا بلنچ (Blanching) کرد (یک دقیقه در آب جوش فرو ببرید و بلافاصله زیر آب سرد بگیرید).

  خرید

  کاهو های با کله منسجم، براق، سفت و با برگهای ترد را انتخاب کنید. کاهو های شل، کدر و آب انداخته با بخش های زرد و رنگ پریده و یا کاهوهایی که در قسمت انتهایی خشک یا قهوه ای شدند را انتخاب نکنید.

  ایده هایی برای سرو کردن

  کاهو بیشتر اوقات به صورت خام مصرف میشود. اما می توان آن را پخت. کاهوی خام بیشتر در سالاد سرو می شود با سس سرکه و روغن زیتون، مایونز. ترکیب انواع مختلف کاهو باعث ایجاد ظاهر، طعم و ارزش تغذیه ای بهتر سالاد میشود. کاهو همچنین در سوپ یا به صورت پخته شده مورد استفاده قرار میگیرد. کاهو خرد شده را میتوان به سوپ، در انتهای زمان پخت و پز اضافه کرد، این کار طعمی لطیف به آب گوشت میدهد. از کاهو پوره شده نیز می توان برای تهیه یک سوپ عالی استفاده کرد.

  نگهداری

  در یخچال: قبل از نگهداری دریخچال کاهوی برگ سبز و کاهو ایرانی را به خوبی بشویید. بقیه انواع کاهو ها را میتوان درست قبل از مصرف، شست. کاهو را در یک پارچه نمدار و شل پیچید یا در یک ظرف دربسته میتوانید به مدت ۲ الی ۳ روز نگهدارید. کاهو را از سایر میوه ها و سبزیجات که گاز اتیلن زیادی تولید می کنند دور نگهدارید (سیب، گلابی، موز، طالبی و گوجه فرنگی) چرا که گاز اتیلن برگ ها را تیره میکند. برگ های کاهو را میتوان با فرو برد در آب سرد، تردتر کرد.

  اسفناج

  گیاهی احتمالاً متعلق به منطقه ی ایران. اسفناج زمانی برداشت میشود که برگ ها هنوز جوان و ترد هستند و ساقه های گلدار ظاهر نشده اند.

  خرید

  انتخاب: اسفناجی تازه و سبز پررنگ با برگ هایی ترد و ارتجاعی.

  اجتناب: اسفناج کدر، زرد، شل یا پر از آب.

  نحوه آماده سازی

  اسفناج را درست قبل از استفاده به دقت بشوئید. اجازه ندهید اسفناج در آب خیس بخورد. آنها را در ظرفی قرار دهید آن را با آب بپوشانید و به آرامی تکان دهید؛ در صورت نیاز آب را تعویض کنید. اگر میخواهید همه آن را بپذیرد،ساقه های بزرگ را جدا کنید زیرا دیرتر از برگ ها میپزد.

  نحوه پخت

  با استفاده از آبی که پس از شستشو روی برگ ها باقی مانده (پس از تکاندن آرام) آنها را یک تا سه دقیقه داخل ماهیتابه دردار بپزید. در پایان زمان پخت اسفناج را به ظرف در حال جوش اضافه کنید. زودپز یا بخارپز کردن اسفناج توصیه نمیشود. برای جلوگیری از اکسیده شدن اسفناج از ظروف شیشهای یا استیل ضد زنگ برای اسفناج استفاده کنید. اسفناج بیش از حد پخته شده، قهوه ای رنگ میشود.

  نحوه نگهداری

  در یخچال: ۴ تا ۵ روز، خام و شسته نشده. اسفناج پخته شده خوب نمی ماند.

  در فریزر: به مدت دو دقیقه آن را بلنچ کنید. از یخزدایی کامل آن پیش از استفاده بپرهیزید.

  اطلاعات تغذیه ای

  منبع غنی (خام): اسید فولیک ، ویتامین A، پتاسیم و منیزیم.

  منبع خوب (خام): ویتامین C و آهن.

  حاوی (خام): ریبوفلاوین (B2)، ویتامین B6، کلسیم، مس، روی، نیاسین و فسفر.

  ویژگی ها (خام): سرشار از مواد معدنی، ضد فقر ویتامین C.

  ایده های برای سرو کردن

  اسفناج به صورت خام (در سالاد و ساندویچ) یا پخته مصرف میشود. میتوان آن را در پوره به تنهایی یا با سیب زمینی استفاده کرد. با شیر و تخم مرغ خوش طعم است. همراه گوشت گوساله، ماکیان و ماهی ها و به عنوان جزء ترکیبی در غذاهای شکم پر. سوفله ها و گراتین هاست. اسفناج گیاهی است که در غذاهایی به سبک فلورانس استفاده میشود.

  کاسنی

  گیاهی که احتمالاً متعلق به منطقه مدیترانه است. تنوع کاسنی ها زیاد است. کاسنی وحشی بسیار تلخ است و ساقه های کوتاهی دارد که بخشی از برگهای سبز کنگره ای است که شبیه قاصدک هستند. وقتی ترد و جوان است به عنوان سالاد سبزیجات مصرف میشود. کاسنی مجعد اصولاً به عنوان سالاد سبزیجات خورده میشود. برگهای سبز، نازک، بسیار توری و تیز آن به شکل گل رشد میکنند. شیارهای سفید یا سرخ رنگ داشته و نسبتاً تلخ است. اسکارول برگهای بزرگی دارد که لبه های آن کمی دندانه دار است. معمولاً تحت تأثیر آفتی قرار میگیرد که انتهای برگها به ویژه برگهای میانی را، قهوه ای رنگ میکند، این قسمتهای قهوه ای رنگ را باید دور انداخت.

  خرید

  انتخاب: کاسنی با مغزی کمرنگ که با برگهای محکم، براق و ترد احاطه شده و بسیار مجعد و سبز روشن است.

  ایده هایی برای سرو کردن

  کاسنی و اسکارول بسیار شبیه به کاهو یا اسفناج مصرف میشوند تا جایی که میتوان آنها را جایگزین یا مخلوط کرد. خام آن به ویژه در سالاد، پوشیده شده در سس سرکه و روغن زیتون (وینای گریت) یا مایونز، مصرف میشود. مخلوط آن با سایر سبزیجات سبز ترکیب جالبی ایجاد میکند. میتوان کاسنی را با حرارت ملایم پخت یا در پایان زمان پخت برای طعم دار شدن به سوپ اضافه کرد. همچنین میتوان آن را با حرارت ملایم پخت سپس آن را گراتینه کرده و در کیک میوه، کوئیچی، یا بشامل ها استفاده کرد.

  نحوه آماده سازی

  دقیقاً قبل از مصرف کاسنی و اسکارول را در حجم زیاد آب بدون غوطه ور شدن بشوئید. برگهای پلاسیده و بخش های سفت را جدا کنید. دقیقاً قبل از مصرف برش داده و چاشنی دار کنید.

  نحوه نگهداری

  در یخچال: یک هفته. کاسنی یا اسکارول را در پلاستیکی که شل بسته شده یا سوراخ دار قرار دهید یا آن را خیلی شل میان پارچه ای مرطوب بپیچید. از گذاشتن در ظرف دربسته خودداری کنید، زیرا فاسد میشود. پیش از ذخیره حتماً تا جای ممکن خشک کنید. چنانچه کاسنی یا اسکارول کمی پژمرده شدند، اگر آن را در آب یخ قرار دهید، دوباره تازه میشوند.

  اطلاعات تغذیه ای

  کاسنی وحشی

  منبع غنی: اسید فولیک ، پتاسیم و ویتامین A.

  منبع خوب: ویتامین C، نپتوتنیک اسید و مس.

  حاوی: منیزیم، کلسیم، آهن، ریبوفلاوین، ویتامین B6، روی

  کاسنی فرنگی پیچ دار و اسکارول

  منبع غنی: اسید فولیک و پتاسیم.

  منبع خوب: ویتامین A.

  حاوی: اسید نپتوتنیک، ویتامین C، روی، آهن، مس و کلسیم.

  ویژگی ها: ملین، ادرارآور، تصفیه کننده، اشتهاآور، دافع کرم روده، صفرا بر، حاوی مواد معدنی و مقوی.

  «قهوه» کاسنی میتواند کمی ملین باشد و می تواند تأثیر نیرو بخشی برای روده و امعاء درونی داشته باشد. 

  کلم

  گیاهی با برگهای ضخیم و پوشاننده که ممکن است سبب ایجاد سر شود یا نشود، نرم یا مجعد باشد، و به رنگهای سبز، سفید یا سرخ دیده شود. حدوداًٌ ۴۰۰۰ نوع کلم وجود دارد که از نظر شکل، نوع و رنگ کاملاً با هم متفاوت هستند. کلم هایی به شکل گل (بروکلی، گل کلم)، با ساقه (کلم قمری، کلم پیچ، کولارد و کلم چینی) و با برگهایی نرم یا پیچ دار (کلم پیچ، کلم سبز و سفید و قرمز) وجود دارند.

  خرید

  انتخاب: کلمی سنگین و فشرده با برگ هایی روشن، خوش رنگ و ترد.

  اجتناب: کلمی با برگ های لکه دار، ترک خورده یا آسیب دیده.

  پخت

  از مقدار کمی آب استفاده کنید (۱ تا ۲ سانتیمتر در ته قابلمه) و هنگام پخت کلم سفید از چاشنی اسیدی (سرکه، آب لیمو) استفاده کنید. کلم ها را وقتی به آب اضافه کنید که جوش آمده باشد، کلم رنده شده را ۵ تا ۸ دقیقه و کلم چهارقاچ را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپزید. کلم قرمز را با چاقوی استیل ضد زنگ برش دهید تا از تغییر رنگ جلوگیری شود. برای مصرف در سالاد، آنها را با کمی سرکه (پس از اسلایس کردن نازک) بپوشانید. افزودن چاشنی اسیدی به مایع پخت، رنگ کلم را خارج نمیکند در حالیکه آب خیلی زیاد این کار را میکند.

  اطلاعات تغذیه ای

  منبع غنی (خام): ویتامین C ، اسید فولیک.

  منبع خوب: پتاسیم (خام و پخته)، ویتامین C (پخته).

  حاوی: ویتامین B6 (خام)، و اسید فولیک (پخته).

  ویژگی ها: ضد سرطان، ضد اسهال، ضد کمبود ویتامین C، آنتی بیوتیک، حاوی مواد معدنی و ملین. آب آن در درمان زخم معده. در طب گیاهی، درمان بیش از ۱۰۰ بیماری است.

  نحوه آماده سازی

  پس از جدا کردن برگ های ضخیم یا آسیب دیده بیرونی، کلم را بشویید. چنانچه کرم دار بود، ۱۵ دقیقه آن را در آب نمک یا آب سرکه غوطه ور کنید.

  ایده هایی برای سرو کردن

  کلم را می توان خام، پخته یا کنسرو شده مصرف کرد. کلم خام را میتوان رنده یا اسلایس کرد؛ به عنوان سالاد خوشمزه است. کلم میتواند به صورت حرارت ملایم پخته شود، بخارپز، یا سریع و ملایم پخت، ساقه، چاشنی دار و غیره کرد. در سوپ، خورش و پخت با حرارت بالا کاربرد دارد. پخت آن با هویج، پیاز و سیب زمینی. همچنین همراه گوشت و سوسیس جواب میدهد. سورکرات (کلم رنده و آب پز با سرکه) به وسیله ی کلم کنسروی تهیه میشود.

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان