کربوهیدرات‌ها

  Add a header to begin generating the table of contents
  مجله تندرستی خورشاد - کربوهیدرات
  محله تندرستی خورشاد – کربوهیدرات

  کربوهیدرات ها سه نوع مختلف دارند، کربوهیدرات های ساده، کربوهیدرات های پیچیده و فیبرغذایی. تمام کربوهیدرات‌ها از واحد های قند تشکیل شده اند. چیزی که یک کربوهیدرات را از کربوهیدرات دیگر متمایز میکند، تعداد واحد های قندی آن و چگونگی اتصال این واحد های قندی به یکدیگر است.

  کربوهیدرات های ساده

  تنها یک یا دو واحد قندی دارند. کربوهیدراتی که یک واحد قندی دارد، قند ساده یا مونوساکارید نامیده میشود. فروکتوز (قند میوه) و گلوکز، قندی که زمان هضم کربوهیدرات در بدن تولید میشود(قند خون) و گالاکتوز، قندی که از لاکتوز غذا مشتق میشود (قند شیر). همگی مونوساکارید هستند. کربوهیدراتی که از دو واحد قندی تشکیل شده باشد. قند دوگانه یا دی ساکارید نامیده میشود. ساکاروز (شکر سفید) که از یک واحد فروکتوز و یک واحد گلوکز تشکیل شده، یک دی ساکارید است.

  مقایسه انواع کربوهیدرات و تاثیر آنها در کاهش وزن و دیابت
  مقایسه انواع کربوهیدرات و تاثیر آنها در کاهش وزن و دیابت

  کربوهیدرات های پیچیده

  که به آن ها پلی ساکارید می گویند. کربوهیدرات هایی هستند که بیشتر از دو واحد قندی متصل به یکدیگر دارند. سیب زمینی، لوبیا، چغندر، پاستا و برنج دارای انواع مختلف کربوهیدراتهای پیچیده هستند. از آنجایی که کربوهیدرات های پیچیده، واقعا پیچیده هستند و از سه تا هزارها واحد قندی تشکیل شده اند، هضم آن ها در بدن از هضم کربوهیدرات های ساده بیشتر زمان می برد. هنگام هضم کربوهیدرات های پیچیده، گلوکز با سرعت آهسته تر و یکنواخت تر نسبت به هضم کربوهیدرات های ساده به داخل جریان خون آزاد میشود.

  فیبر خوراکی

  این اصطلاح برای افتراق فیبر موجود در غذا از فیبر های طبیعی و مصنوعی مورد استفاده در منسوجات (ابریشم، کتان، پشم، نایلون) به کار میرود. فیبر خوراکی مانند سایر کربوهیدرات ها نیست. اتصالاتی که واحد های قندی آن را کنار یکدیگر نگه می دارند، توسط آنزیم های گوارشی انسان شکسته نمیشوند. اگر چه باکتری های که به طور طبیعی در روده ها زندگی میکنند مقدار بسیار کمی فیبر غذایی را به اسید های چرب تبدیل میکنند ولی فیبر خوراکی به عنوان یک منبع انرژی در نظر گرفته نمیشود.

  انتخاب کربوهیدرات‌های فیبردار در رژیم غذایی
  انتخاب کربوهیدرات‌های فیبردار در رژیم غذایی

  کربوهیدرات ها و انرژی

  پس از خوردن کربوهیدرات لوزالمعده انسولین ترشح میکند (هورمونی که سبب هضم نشاسته ها وقند ها میشود) این آزاد سازی انسولین گاه افزایش ناگهانی انسولین نامیده میشود. خوردن کربوهیدرات های ساده مانند ساکاروز (شکر سفید) منجر به تحریک ترشح مقدار بیشتر انسولین می شود تا خوردن کربوهیدرات های پیچیده ای مانند نشاسته. فرد مبتلا به یک بیماری متابولیک مانند دیابت باید مراقب باشد بیشتر از مقداری که میتواند هضم کند کربوهیدرات نخورد. قند های متابولیزه نشده در گردش خون، ممکن است منجر به سرگیجه و حتی کومای متابولیک شود. نکته جالب توجه آن است که بعضی غذاهای کاملاً سالم مانند هویج، سیب زمینی و نان سفید کربوهیدرات های ساده تری دارند تا مواد دیگری مانند سیب، عدس، بادام زمینی و نان گندم کامل. نمای گلسیمی راهنمای خوبی برای طبقه بندی غذاها بر این اساس است. به غیر از کسانی که مبتلا به بیماری های متابولیک مانند دیابت هستند، بیشتر افراد می توانند حتی مقدار زیادی غذاهای کربوهیدراتی را به آسانی متابولیزه کنند. ترشح انسولین برای تامین نیاز بالا میرود و سپس به سرعت به حد طبیعی بر میگردد. بنابراین برای بیشتر مردم کربوهیدرات، کربوهیدرات است، بدون اعتنا به اینکه با چه سرعتی وارد جربان خون میشود.

  تبدیل کربوهیدرات به گلوکز به انرژی
  تبدیل کربوهیدرات به گلوکز به انرژی

  تبدیل گلوکز به انرژی

  درون سلول های بدن گلوکز می سوزد، گرما و ATP تولید میکند. ATP مولکولی است که انرژی را ذخیره میکند و در صورت نیاز آنرا آزاد میکند. تبدیل گلوکز به انرژی از دو راه صورت میگیرد، با اکسیژن و بدون اکسیژن. گلوکز به همراه اکسیژن در میتوکندری که در همه سلولهای وجود دارد تبدیل به انرژی میشود و به همراه انرژی آب و دی اکسید کربن تولید میکند. گلبول های قرمز خون میتوکندری ندارند بنابراین گلوکز را بدون اکسیژن به انرژی تبدیل میکنند. این تبدیل، انرژی و اسید لاکتیک تولید میکند. تبدیل گلوکز به انرژی در سلولهای عضلانی ممکن است به یکی از دو روش با اکسیژن و یا بدون اکسیژن صورت گیرد. در حالت عادی گلوکز در میتوکندری سلول های عضلانی به همراه اکسیژن تبدیل به انرژی میشود. اما اگر سطح اکسیژن در سلول های عضلانی بسیار پایین بیاید تبدیل گلوکز به انرژی بدون اکسیژن صورت میگیرد. این حالت وقتی اتفاق می افتد که فرد خیلی شدید ورزش میکند. تبدیل گلوکز به انرژی بدون اکسیژن یک محصول فرعی به نام اسید لاکتیک تولید میکند که میزان زیاد آن موجب درد عضلانی میشود.

  پیشنهاد مطالعه: نقش کربوهیدرات در تغذیه ورزش‌کاران

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان