سیب زمینی

  Add a header to begin generating the table of contents

  یک گیاه غده ای است، انواع مختلف سیب زمینی از لحاظ شکل ، رنگ، اندازه، طعم و محتوای نشاسته با یکدیگر متفاوت اند. بافت زرد کم رنگ سیب زمینی با پوستی که ممکن است قرمز، قهوه ای، زرد، سبز یا آبی متمایل به بنفش باشد، احاطه شده است. بیشتر سیب زمینی ها گرد، کشیده یا صیقلی هستند. غده های سیب زمینی با چشم های کوچی پوشیده شده است که اصطلاحاً به آنها چشم گفته می شود و جوانه های سیب زمینی از آن می رویند. سیب زمینی شکننده است و به راحتی آسیب می بیند.

  خرید

  سیب زمینی های سفت ، سالم و بدون جوانه و بخش های سبز را انتخاب کنید. پاکت های کاغذی نسبتاً به کیسه های پلاستیکی مناسب تر هستند. چرا که رطوبت از آنها خارج میشود و از پوسیدگی سیب زمینی جلوگیری میکند.

  آماده سازی

  سیب زمینی هایی که بیش از ۵۰ درصد آنها سبز شده است را دور بریزید. چرا که طعم تلخ دارند و غیر قابل خوردن هستند. اگر قرار است سیب زمینی را با پوست بپزید سطح آنرا با برس بشویید. چشم های سبز را جدا کنید. برای جلوگیری از تیره شدن سیب زمینی بلافاصله بعد از بریدن آنرا بپزید یا بلافاصله در آب سرد قرار دهید. و هنگام پخت آب را عوض کنید.

  نگهداری

  در دمای اتاق سیب زمینی را میتوان به مدت ۹ ماه در دمای زیر ۴ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. سیب زمینی را می توان ۲ ماه در مکان تاریک، خشک، خنک، و با تهویه در دمای ۷ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. در فریزر: سیب زمینی های تازه، پخته شده یا کهنه را میتوان یک هفته در فریزر نگهداری کرد. سیب زمینی را دور از خوراکی های بودار مانند پیاز قرار دهید. سیب زمینی را میتوان خشک کرد.

  اطلاعات تغذیه ای

  سیب زمینی خام حاوی ۷۹/۴ درصد آب است.

  منبع بسیار خوب: پتاسیم

  منبع خوب: ویتامین C (محتوای ویتامین c سیب زمینی در طی دو ماه اول نگهداری به میزان ۴ درصد کاهش مییابد) حاوی ویتامین B6، مس، نیاسین، منیزیم، اسید فولیک، آهن و ویتامین B5 می باشد.

  خواص: سیب زمینی خام ضد انقباض و تشنج، مدر، ضد بیماری اسکوربوت، از بین برنده جای زخم می باشد. سیب زمینی آرام بخش است و برای بهبود زخم های معده استفاده می شود. سیب زمینی برای درمان التهاب، آفتاب سوختگی و سایر سوختگی ها استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض نور یا آفتاب می تواند منجر به تشکیل لکه های سبز در سیب زمینی شود که حاوی سم سولانین میباشند. در دوز های پایین این سم میتواند دردهای شکمی، سردرد یا اسهال ایجاد کند ولی در دوز های بالا بر روی سیستم عصبی تاثیر میگذارد.

  ایده هایی برای سرو کردن

  سیب زمینی به صورت پخته مصرف میشود، پرطرفدارترین غذای تهیه شده از سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده است. همچنین به صورت پوره ، پخته شده در فر یا کبابی سرو میشود. سیب زمینی در کنار گوشت، مرغ و ماهی خورده می شود. طعم سیب زمینی در کنار پنیر ، پیاز، گیاهان و ادویه جات تقویت می شود. سیب زمینی در سوپ، خورش ها و املت بسیار مناسب است. سیب زمینی برای استفاده در غذا های لطیف و استاندار بسیار مناسب است. مثلاٌ پوره سیب زمینی به همراه زرده تخم مرغ برای تهیه سوفله، سوپ و خورش استفاده می شود. برای تهیه یکی پوره سیب زمینی عالی، سیب زمینی های پوست کنده شده را در آب سرد بگذارید و آن را تا دمای جوش برسانید و سپس نمک اضافه کنید. زمانی که سیب زمینی ها پخت، اجازه دهید آب آن برود با یک قاشق چوبی با کره و شیر گرم مخلوط کنید. هر چه مقدار خامه یا شیر بیشتر باشد و سیب زمینی ها له تر شوند پوره بافت سبک تری خواهد داشت. سیب زمینی تبدیل به نشاسته می شود که در شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد.

  پختن

  سیب زمینی جوشانده یا بخار پز: سیب زمینی را به صورت کامل با مقدار کمی آب و نمک بجوشانید (افزودن مقداری آب لیمو باعث حفظ رنگ سیب زمینی می شود. در ظرف را بگذارید و مطمئن شوید که سیب زمینی ها به یکدیگرنچسبیده اند. سیب زمینی های کامل در آب به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و تخت بخار به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پخته می شود. قطعه های سیب زمینی در آب یا تحت بخار در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می پزند. آب مورد استفاده برای پختن سیب زمینی می توانند در سوپ و سس مورد استفاده قرار گیرد. برای تهیه پوره سیب زمینی نرم، سیب زمینی را بجوشانید و سپس آن را خشک کنید. برای بهترین نتیجه از گوشکوب دستی یا برقی استفاده کنید.

  سیب زمینی کبابی: روی سیب زمینی با چنگال چند سوراخ ایجاد کنید تا بخار آن خارج شود. در یک فویل آلومینیومی پیچید تا به آرامی پخته شود. سیب زمینی هایی که در فویل پیچیده شوند خشک تر می شوند. یک سیب زمینی متوسط در دمای ۲۱۵ درجه سانتی گراد طی مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه یا ۷۰ دقیقه در دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد پخته می شود.

  ماکروویو:

  1. سیب زمینی را با چنگال سوراخ کنید تا نترکد و روی یک حوله کاغذی قرار دهید.
  2. تنظیمات را بر روی قدرت بالای ماکروفر به مدت ۳ الی ۴ دقیقه قرار دهید. (اگر بیش از یک سیب زمینی را می پزید زمان پخت را افزایش دهید)
  3. در طی پخت یکبار سیب زمینی را بچرخانید (اگر سینی متحرک ندارد)
  4. قبل از سرو کردن اجازه دهید دو دقیقه در حوله کاغذی بماند.

  سیب زمینی سرخ کرده: بهترین سیب زمینی سرخ کرده با اسفتاده از سیب زمینی هایی که آب کمتری دارند به دست می آیند. سیب زمینی را در قطعات با اندازه یکسان خرد کنید ( با پوست یا پوست کنده) بهتر است قطر سیب زمینی ها در حدود یک سانتی متر باشد. سیب زمینی های نازک تر از این بیش از اندازه چرب می شوند. سیب زمینی های پوست کنده شده باید آبکشی شوند اما خیس نخورند و قبل از سرخ کردن کاملاً خشک شود. روغنی که برای سرخ کرده استفاده می شود باید توانایی تحمل حرارت ۱۷۵ سانتی گراد را داشته باشد. روغن را از قبل داغ کنید در حجم های کم سیب زمینی را سرخ کنید تا دمای روغن افت زیادی پیدا نکند در غیر این صورت سیب زمینی ها چربتر و له شوند. دو روش برای سرخ کردن سیب زمینی وچود دارد: در یک مرحله و در دو مرحله. سرخ کردن سیب زمینی در دو مرحله باعث تردترشدن سیب زمینی می شود. سیب زمینی ها را برای مدت ۵ تا ۶ دقیقه در روغن داغ با دمای ۱۵۰ تا ۱۶۰ درجه بپزید سپس آنها را قبل از اینکه طلایی رنگ شوند از روغن خارج کنید و روغن آنها را جدا کنید و بگذارید سرد شوند. سپس مجدداً برای ۲ الی ۳ دقیقه دردمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد سرخ کنید تا طلایی رنگ شود. آنها را در دستمال حوله ای بگذارید تا روغن اضافه آن جذب شود و در هنگام سرو کردن به آن نمک اضافه کنید. می توانید روغن را تصفیه کنید و در یخچال یا جای خنک نگه دارید. روغنی که خیلی تیره است و غلیظ شده یا بوی نامطبوع دارد را دوربریزید. زمانی که سطح روغن کم شده است، روغن تازه را به روغن کهنه اضافه نکنید چرا که کیفیت روغن تازه خیلی سریع در اثر روغن کهنه کاهش می یابد.

  برای تهیه سیب زمینی سرخ کرده در فر: روغن کمتری در این روش مصرف میشود. سطح سیب زمینی ها را با کمی روغن داغ اسپری کنید (حدود ۱۵ میلی لیتر برای یک لیوان خلال سیب زمینی). در دمای ۲۳۰ درجه سانتی گراد برای مدت ۸ دقیقه بپزید، سپس دما را تا ۱۹۰ درجه سانتی گراد کم کنید و تا زمانی که سیب زمینی ها ترد شود بپزید.

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان