سبزیجات ساقه‌ای

  Add a header to begin generating the table of contents

  کرفس

  گیاهی اصالتاً متعلق به منطقه مدیترانه که ساقه های آن، برگها، ریشه و تخم آن مورد مصرف قرار میگیرد. ساقه‌های گوشتالو و شیاردار در نقطه ای به هم می رسند تا سر کرفس شکل گیرد. داخل کرفس «مغز» نامیده میشود، و تردترین بخش آن است. چندین نوع کرفس دیگر وجود دارد که ساقه های آنها کم و بیش سبزتر یا سفیدتر است. کرفس سفید مطلوب اروپایی ها و کرفس سبز در آمریکای شمالی به کار می رود.

  خرید

  انتخاب: کرفسی با ساقه‌های براق، محکم و ترد. چنانچه برگها هنوز متصل است باید سبز خوش رنگ باشد.

  اجتناب: کرفسی با ساقه های لهیده یا آسیب دیده که لکه های قهوه ای یا برگهای زرد داشته باشد.

  نحوه آماده سازی

  انتهای کرفس را جدا کرده و ساقه ها را زیر آب بشویید سپس آن را به طول دلخواه برش دهید. در صورت نیاز یا تمایل میتوانید نخ های فیبر مانند روی ساقه ها را جدا کنید؛ زیر پوسته ساقه را کمی برش دهید سپس کل نخ شیارها را بکشید.

  اطلاعات تغذیه ای

  منبع غنی: پتاسیم.

  حاوی: ویتامین C، اسید فولیک و ویتامینB6.

  ویژگی ها: ملین، ادرارآور، تصفیه کننده، اشتهاآور، حاوی مواد معدنی، ضد کمبود ویتامین C، ضدعفونی کننده، ضد رماتیسم و مقوی. گفته میشود کرفس با کاهش هورمون استرس، سبب کاهش فشار خون میشود. آب کرفس به عنوان کمپرسی برای التیام زخم معده و زخم پوست به کار میرود. تخم کرفس جهت درمان آنفلوانزا، سرماخوردگی، بیخوابی، سوء هاضمه و ورم مفاصل مورد مصرف قرار میگیرد.

  ایده هایی برای سرو کردن

  کرفس به صورت خام و پخته خورده میشود. کرفس خام اغلب به عنوان پیش غذایی یا چاشنی پنیر، غذای دریایی، ماکیان یا تخم مرغ سرو میشود. همچنین در سالاد و ساندویچ استفاده میشود. کرفس پخته، سوپها، سس ها، خورش ها، پاستاها، تونوها، کوئیچی ها و املت ها و غذاهای برنجی را خوش طعم میکند. همچنین به صورت پختن با آتش ملایم، گراتینه، همراه بشامل یا کره، سرو میشود. برگهای کرفس به غذا طعم میدهند. میتوان آنها را خرد کرد یا درسته گذاشت، تازه یا خشک کرد و در سالاد، سوپ، سس یا آبگوشت نیز مورد مصرف قرار میگیرد. تخم کرفس به صورت درسته یا کوبیده برای چاشنی، سبزیجات آبپز، بیسکویت های دلپذیر، مرینیت و سس ها، استفاده میشود.

  نحوه نگهداری

  در دمای اتاق: کرفس های نشسته را با ریشه (در صورت وجود) داخل کیسه ای پلاستیکی بپیچید و در آن را شل بگذارید یا آن را سوراخ کنید و آنها را در جایی بسیار مرطوب و خنک (صفر درجه سانتیگراد) قرار دهید.

  در یخچال: یک هفته، داخل کیسه ای پلاستیکی که شل بسته شد یا سوراخ دار است، داخل پارچه ای نمناک یا داخل ظرفی دربسته. میتوان کرفس ها را به صورت ایستاده داخل آب نمک سرد قرار داد. از پوست کندن و برش داخل آب پرهیز کنید، زیرا غوطه ور شدن در آب باعث از دست دادن مواد غذایی آن میشود. برای ترد کردن کرفس آن را نمدار کرده و چند ساعتی داخل یخچال قرار دهید.

  مارچوبه

  این گیاه اصالتاً متعلق به منطقه شرق مدیترانه می باشد. مارچوبه در واقع جوانه ی جوانی است که از ساقه زیرزمینی به نام کرون یا تاج پدیدار میشود. مارچوبه ها سه دسته هستند. مارچوبه سبز که رایج ترین است. مارچوبه سفید تردتر ولی بیمزه تر است. مارچوبه بنفش طعمی میوه مانند دارد.

  خرید

  انتخاب: مارچوبه ای محکم و صاف با سری فشرده و رنگی روشن، بدون له شدگی و سایز آن برای اکثر آشپزی ها مناسب باشد.

  اجتناب: مارچوبه ای زرد رنگ با ساقه ای شل و سر شکوفه زده.

  ایده های برای سرو کردن

  مارچوبه به صورت گرم یا داغ (با کره یا سس هلندی) یا سرد (با سرکه، مایونز، یا سس خردل) سرو میشود. میتوان آن را پوره کرده و به سوپ، کرم یا سوفله تبدیل کرد. به طور خرد شده یا درسته برای تزئین املت ها، کوئیچ ها، سالادها یا پاستاها استفاده میشود و میتوان آن را روی حرارت زیاد سرخ کرد.

  پخت

  از پخت طولانی مدت مارچوبه بپرهیزید زیرا خمیر شده و طعم، رنگ و ارزش غذایی خود را از دست میدهد. آبپز: یک دسته مارچوبه را به هم ببندید و بپزید.

  بخارپز: متد پیشنهادی استفاده از قابلمه مارچوبه است (قابلمه ای بلند که مارچوبه ها در آن راست قرار داده میشوند) تا نوک شکننده آن حفظ شود.

  مایکروویو: مارچوبه ها زمانی پخته شده اند که ترد ولی هنوز محکم هستند. جهت توقف پروسه پخت، بلافاصله مارچوبه ها را داخل آب سرد فرو ببرید، ولی اجازه ندهید مارچوبه ها غرق شوند. مارچوبه را در ظرف آهنی نپزید زیرا مقدار زیاد تانین در مارچوبه با آهن واکنش داده و باعث تغییر رنگ آن میشود.

  اطلاعات تغذیه ای

  منبع عالی: اسید فولیک

  حاوی: ویتامین C، پتاسیم ، سیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B6، مس، ویتامین A، آهن، فسفر، و روی.

  ویژگی ها: ادرارآور، گفته میشود که مارچوبه ملین و ضد یبوست، سنگ ساز (جمع کننده مواد معدنی) و مقوی میباشد.

  نحوه نگهداری

  مارچوبه بسیار شکننده و ترد می باشد.

  در یخچال: ۳ روز، داخل کیسه پارچه ای تر پیچیده و سپس آن را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید که شل بسته شده یا سوراخ دارد.

  نحوه آماده سازی

  قبل از پخت مارچوبه ، قسمت ته ریشه را جدا کنید (بطور مثال، این قسمت را میتوان بصورت پوره یا در سوپ استفاده کرد). با آب سرد به طور کامل بشویید تا هرگونه شن یا خاک آن تمیز شود. انتهای مارچوبه را با چاقوی تیز جدا کنید. مارچوبه را از قسمت نوک به سمت انتها پوست بکنید. مارچوبه ها را با نخ بصورت دسته ای ببندید. اگر مارچوبه ها را بصورت دسته با نخ ببندید، پس از پختن به راحتی میتوانید از ظرف بردارید.

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان