رژیم گیاهخواری

  Add a header to begin generating the table of contents

  رژیم‌های گیاهخواری انواع مختلفی دارد و گیاهخواران بنا به دلایل مختلف از جمله سلامت، محیط زیست و مذهب یکی از آنها را در پیش می‌گیرند. براساس بیانیه جامعه گیاهخواری، فرد گیاهخوار کسی است که هیچگونه گوشت، ماکیان، حیوانات شکاری، ماهی، صدف و همچنین هیچگونه از محصولات جانبی تولید شده از ذبح حیوانات را مصرف نکند. رژیم‌های گیاهخواری حاوی مقادیر متنوعی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات، حبوبات، مغزها و دانه‌ها هستند. وجود یا عدم وجود تخم مرغ و لبنیات در رژیم غذایی بستگی به نوع رژیم دارد.

  رژیم گیاهخواری اوو وجترین
  رژیم گیاهخواری اوو وجترین

  انواع رژیم گیاهخواری

  • لاکتو- اوو: از همه گوشت‌ها پرهیز می‌کنند ولی لبنیات و تخم مرغ را دریافت می‌کنند.
  • لاکتو وجترین: از همه انواع گوشت ها و تخم مرغ پرهیز می‌کنند ولی لبنیات مصرف می ‌کنند.
  • اوو- وجترین: از همه انوع گوشت‌ها و محصولات جانبی آن پرهیز می‌کنند ولی تخم مرغ مصرف می‌کنند.
  • وگان ها: از همه انواع گوشت‌ها و فراورده ‌های جانبی آنها پرهیز می‌کنند.

  به افرادی که گوشت و ماکیان مصرف نمی‌کنند ولی ماهی مصرف می‌کنند پسکاترین و به گیاهخوارنی که نیمه وقت هستند فلکسیترین گفته می‌شود.

  رژیم وگان

  رژیم وگان سختگیرانه‌ترین و محدودترین نوع رژیم گیاهخواری است. وگان‌ها سبکی از زندگی را انتخاب کرده‌اند که تا جای ممکن قصاوت علیه حیوانات و بهره‌برداری از آنها را حذف می‌کنند. این به معنای بهره‌برداری به منظور تهیه غذا و همچنین برای سایر اهداف است. رژیم وگان علاوه بر حذف گوشت حیوانات تمامی محصولات مشتق شده از آنها را از جمله تخم مرغ، لبنیات، عسل، ژلاتین، پپسین، آلبومین، وی، کازئین و برخی از انواع ویتامین D3 را از برنامه حذف می‌کند.

  رژیم گیاهخواری لاکتو وجترین
  رژیم گیاهخواری لاکتو وجترین

  مقایسه وضعیت تغذیه وجترین‌ها و وگان‌ها

  همه انواع رژیم گیاهخواری دارای مقادیر کم چربی اشباع و کلسترول هستند. همچنین این رژیم‌ها مقادیر بالای ویتامین‌ها، املاح، فیبر و ترکیبات مفید گیاهی را دارا می‌باشند. علاوه بر این هر دوی این رژیم‌ها دارای غذاهایی با چگالی مواد مغذی بالا هستند مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، مغزها، دانه‌ها و محصولات سویا. از سوی دیگر اگر یک رژیم گیاهخواری به طور دقیق برنامه ریزی و اجرا نشود ممکن است باعث ایجاد کمبود برخی از مواد مغذی از جمله آهن، روی، کلسیم و ویتامین D بشود. همجنین هر دوی این رژیم ها باعث ایجاد کمبود ویتامین B12 و اسید های چرب امگا ۳ بلند زنجیر می‌شوند. هرچند که این مقادیر در وگان‌ها به نسبت وجترین‌ها پایین‌تر است. کدام سالمتر است؟

  رژیم و کاهش وزن خورشاد

  با توجه به گزارش انجمن تغذیه و رژیم‌نویسی و همچنین مطالعات انجام شده، هر دوی رژیم وجترین و وگان می‌توانند برای تمام مراحل زندگی رژیم سالم و مناسبی در نظر گرفته شوند به شرطی که به درستی برنامه ریزی شوند. کمبود مواد مغذی از جمله کلسیم، B12، ویتامین D و امگا ۳ می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت فیزیکی و همچنین سلامت روان افراد باقی بگذارد.

  همچنین هر دوی این گروه‌ها باید به فکر راهکاری برای جذب بهتر مواد مغذی از گیاهان باشند. این افراد بهتر است غذاهای غنی شده از نظر مقدار کلسیم، آهن، امگا3، ویتامین D و B12 و مکمل‌های غذایی در کنار رژیم غذایی خود دریافت کنند و در زمان‌های مشخص با گرفتن آزمایش خون از وضعیت وجود مواد مغذی در بدنشان آگاه شوند.

  نقش رژیم گیاهخواری در سلامت

  رژیم گیاهخواری به دلیل محتوای بالای فیبر و مقدار کم چربی ‌باعث احساس سیری طولانی‌تر می‌شود.

  رژیم گیاهخواری اگر به درستی برنامه‌ریزی شود و ضمنا مصرف روغن محدود شود می‌تواند تاثیر مثبتی در سلامتی داشته باشد. حذف گوشت و محصولات فرآوری شده آن باعث کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر و همچنین کاهش مرگ در نتیجه بیماری قلبی و عروقی و سرطان می‌شود. در مقایسه با کسانی که گوشت میخورند گیاهخواران کلسترول و اسید چرب اشباع کمتر و ویتامین C، E، فیبر، اسید فولیک، پتاسیم، منیزیم، فیتوکمیکال‌ها و فلاونوئیدها بیشتری دریافت می‌کنند. در نتیجه گیاهخوران کلسترول LDL کمتر، فشار خون پایینتر و شاخص توده بدنی کمتر دارند که در نتیجه همه اینها عمر بیشتر و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن ایجاد می‌شود.

  بسته غذاهای رژیمی خورشاد

  اپلیکیشن رژیم خورشاد برای iOS ‌و اندروید

  پایش رشد کودکان

  ما یک منو از غذاهای رژیمی خوشمزه، گرم و آماده خوردن داریم

  × مشاوره رایگان